حشمتیان: اگر فضای برابر برای همه جریان‌های سیاسی فراهم باشد، نقد زیرزمینی نمی‌شود

سیاسی

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی گفت: نقد زیرزمینی هنگامی ایجاد می‌شود که فضا و امکانات کشور به نفع گروه خاصی باشد و سایر گروه‌ها سرکوب شوند.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی گفت: نقد زیرزمینی هنگامی ایجاد می‌شود که فضا و امکانات کشور به نفع گروه خاصی باشد و سایر گروه‌ها سرکوب شوند.

قدرت‌علی حشمتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "نقد، نیاز امروز جامعه و نظام است"، اظهار کرد: ما از اول انقلاب شاهد بودیم که فضای نقد به سمت تخریب افراد سوق پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به جلسه دبیران کل و نمایندگان احزاب با وزیر کشور، گفت: اگر این جلسات استمرار داشته باشد و احزاب نقدهای خود را آزادانه بیان کنند، نقد زیرزمینی شکل نمی‌گیرد. در واقع وزارت کشور، وزارت اطلاعات و شورای نگهبان باید فضا را برای افراد فراهم کنند تا آنها در چارچوب قانون اساسی و نظام نقدهای خود را بیان کنند.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه "هنگامی که با رعایت خطوط قرمز و در چارچوب قانون و نظام، نقدها بیان شود، دیگر نقد زیرزمینی بوجود نمی‌آید"، تاکید کرد: اگر از انتقاد سازنده جلوگیری شود، فعالیت زیرزمینی بوجود خواهد آمد.

حشمتیان همچنین افزود: برای جلوگیری از ایجاد نقد زیرزمینی باید به رسانه‌های جمعی بویژه روزنامه‌ها آزادی انتقاد داد. صداوسیما هم می‌تواند با فراهم کردن فضا و امکاناتی برابر برای هر سه جریان سیاسی کشور، به نهادینه شدن انتقاد سازنده در کشور کمک کند. در حال حاضر مناظره‌های صداوسیما با حضور اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برگزار می‌شود ولی فضا باید برای حضور مستقل‌ها نیز فراهم شود.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه "جریان‌های سیاسی باید از تخریب فاصله بگیرند"، خاطرنشان کرد: تخریب و تضعیف سایر جریان‌ها به نفع نظام و خود احزاب نیست. پیشنهاد من این است که رییس‌جمهور با نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل جلسه داشته باشد تا زمینه برای انتقاد سازنده و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی فراهم شود.

به گفته این فعال سیاسی، اختلاف نظر در یک کشور طبیعی است اما دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند یا جریان‌های سیاسی، نباید به تخریب یکدیگر روی بیاورند.

وی با اشاره به سوءاستفاده دشمن از برخورد با منتقدان در داخل کشور، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم تاکید کردند که آشکار شدن دشمنی آمریکا با مردم ایران از برکات مذاکرات اخیر بوده است. در واقع تا زمانی که مذاکره و نقد انجام نشود، دوست و دشمن شناخته نمی‌شود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم تاکید کردند که اختلافات نباید موجب رخنه دشمن در صفوف مسلمین نشود. در واقع اگر اتحاد، وحدت و همدلی وجود داشته باشد دشمن نمی‌تواند از انتقاد سازنده سوءاستفاده کند.

حشمتیان در پایان گفت: اگر فضای نقد فراهم نشود و افراد نتوانند مواضع خود را بیان کنند و در واقع زمینه گفت‌وگو همه اقشار فراهم نباشد، دشمن می‌تواند سوءاستفاده کند. البته باید توجه کرد که جواب انتقاد سالم را باید با برخوردی سالم داد.

انتهای پیام

کد N78041