اوکراین با امضای قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا گور خود را می کند

قرارداد همکاری,اتحادیه اروپا

مسکو-ایرنا- ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری اوکراین، امضای قرارداد همکاری تجاری این کشور با اتحادیه اروپا را برای این کشور بسیار زیان آور دانست و گفت: اوکراین با امضای این قرارداد گور خود را می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو دولت صدای روسیه، یانوکوویچ این سخنان را روز جمعه در دیدار با رهبران کلیساها و سازمان های مذهبی این کشور بیان و تاکید کرد: مقام های دولت اوکراین که قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا را تنظیم کردند، در آینده نزدیک برکنار می شوند.

رییس جمهوری اوکراین گفت: این مقام ها در ساختار حکومتی اوکراین نخواهند ماند و به آنها نمی توان اعتماد کرد.

وی اضافه کرد: تنظیم کنندگان این قرارداد، عواقب اجرای آن را ارزیابی نکرده بودند و با تولیدکنندگان نیز هیچ گونه مشورتی نداشتند؛ در حالی که شماری از مقام های دولتی به این افراد کوته بین درباره عواقب اجرای قرارداد هشدار داده بودند.

وی گفت: تصمیم گرفتیم پیش از امضای قرارداد، مدتی صبر کنیم و به بررسی پیامدهای امضا و اجرای آن بپردازیم.

یانوکوویچ خطاب به حاضران با بیان اینکه ˈچه کسی و کدام شریکی در دنیا می تواند ما را به عقد سندی مجبور کندˈ، افزود: در آینده نزدیک مجلس به بررسی جابجایی ها در کابینه دولت می پردازد.

رییس جمهوری اوکراین،21 ماه نوامبر از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا که قرار بود در اجلاس مشارکت شرقی در ˈویلنیوسˈ پایتخت لیتوانی انجام شود، خودداری کرد. از آن زمان تاکنون، این کشور شاهد تظاهرات و در بسیاری موارد زد و خوردهای معترضان با نیروهای امنیتی است.

اروپام/2242**518 ** 2023
کد N77974