آمانو :

تعداد بازرسان آژانس در ایران دو برابر می‌شود

هسته‌ای,یوکیو آمانو,شورای حکام,یوکیا آمانو,مجامع‌جهانی,1 5,آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

همشهری آنلاین: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام از افزایش تعداد بازرسان این نهاد در ایران به موجب اجرای توافقنانه ژنو خبر داد.

جهان > مجامع‌جهانی- همشهری آنلاین:
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام از افزایش تعداد بازرسان این نهاد در ایران به موجب اجرای توافقنانه ژنو خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از صدای روسیه، یوکیو آمانو در نشست شورای حکام در وین گفت که این اقدام تعداد بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران را افزایش خواهد داد. آمانو تاکید کرد برای انجام این کار در شش ماه آینده لازم است که هزینه‌ها به 6 میلیون یورو افزایش یابد.

پیشتر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از کشورهای عضو خواسته بود تا در تأمین هزینه‌های مالی افزایش فعالیت بازرسان آژانس در ایران کمک کنند، در همین رابطه بک دیپلمات غربی به رویترز گفت که تامین این پول مشکل چندانی ندارد.

در تاریخ 28 دی ماه مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید با اعلام اینکه نظارت بر صحت اجرای توافقنامه ژنو از سوی ایران و کشورهای 1+5 نیاز به شش میلیون یورو (8.2 میلیون دلار) هزینه دارد از کشورهای عضو خواست تا در تامین این هزینه مشارکت کنند.

آمانو با انتشار گزارشی جدید با تاکید بر اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقشی محوری در نظارت بر اجرای توافقنامه هسته‌ای ژنو خواهد داشت خواستار مشارکت کشورهای عضو آژانس در تامین هزینه‌های این کار شده بود.