واکنش روسای جمهوری و مجلس ترکیه نسبت به درگیری نمایندگان مجلس

مجلس

آنکارا - ایرنا - روسای جمهوری و مجلس ملی ترکیه نسبت به زدوخورد و درگیری بین نمایندگان احزاب حاکم و مخالف در مجلس این کشور واکنش نشان دادند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه و حزب مخالف جمهوریخواه خلق پنجشنبه شب در مجلس ملی این کشور به درگیری و زدو خورد پرداختند.

در پی اتهامات ˈاوزجانم تانجوˈ نماینده حزب مخالف جمهوریخواه خلق مبنی بر احضار ˈ بلال اردوغان ˈ پسر نخست وزیر ترکیه به اتهام دست داشتن در فساد مالی و ارتشا در ترکیه، نمایندگان حزب حاکم و مخالف ترکیه نخست به درگیری لفظی و سپس دو طرف به درگیری فیزیکی پرداختند.

ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری ترکیه در این باره گفت : تغییرات در قوانین در مجلس باید با گفت وگو صورت بگیرد و امیدوارم دیگر شاهد نزاع و درگیری بین نمایندگان نباشیم.

ˈ جمیل چیچک ˈ رییس مجلس ملی ترکیه نیز گفت: نمایندگانی که در این درگیری حضور داشتند، باید از مردم ترکیه عذرخواهی کنند.

وی با اشاره به انتشار تصاویر این درگیری در رسانه های جمعی داخلی و خارجی اظهارداشت: مجلس ملی ترکیه سزاوار انتشار چنین تصاویری نیست.

براساس این گزارش، در این درگیری تانجو نماینده حزب جمهوری خواه خلق از ناحیه چشم دچار جراحت شده و به بیمارستان منتقل شد.

نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه و احزاب مخالف دولت این کشور هفته گذشته نیز در جریان بررسی طرح دولت برای محدود کردن اختیارات شورای عالی قضات در کمیسیون دادگستری با یکدیگر درگیر و به زد و خورد پرداختند.

درگیری میان نمایندگان عضو کمیسیون دادگستری مجلس ترکیه هنگام بررسی طرح تغییر ساختار مجمع عالی قضات و دادستان ها (که اختیارات گسترده ای به وزیر دادگستری ترکیه به عنوان رئیس این مجمع می دهد) رخ داد و رئیس کمیسیون ناگزیر شد برای مدتی جلسه را تعطیل کند.

حزب مخالف جمهوریخواه در پی این درگیری در درخواستی به رییس مجلس ملی ترکیه خواستار مجازات ˈ زیاد اصلان ˈ نماینده حزب حاکم که دو نفر از نمایندگان این حزب را مورد ضرب و جرح قرار داد، شد.

خاورم ** 230 ** 1597
کد N77952