قایم مقام وزارت امورخارجه:

برگزاری ژنو3 نیازمند باور سیاسی مذاکره کنندگان برای حل بحران سوریه است

مراسم ختم

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیرامورخارجه با یادآوری فاصله زمانی اجلاس ژنو1 تا ژنو2 برای حل بحران سوریه گفت: برگزاری ژنو3 برای حل بحران این کشور نیازمند است که طرفین راه حل های سیاسی را باور کنند و بدانند که راه حل سیاسی به معنای تحمیل راهکار از بیرون به طرفین نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا ˈعلی سرمدیˈ شامگاه جمعه در حاشیه مراسم ختم دیپلمات شهید ˈقاسم اسدیˈ در جمع خبرنگاران افزود: فاصله بین ژنو1 تا ژنو2 برای این بود بسیاری از کشورها بفهمند بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و نیازمند راهکار سیاسی است.

وی ادامه داد: در فاصله زمانی ژنو2 تا ژنو3 نیز باید طرفین به این باور برسند که مشکلات سوریه فقط از راه سیاسی برطرف می شود و این راه حل نیز فقط از درون سوریه نشات می گیرد.

سرمدی با بیان اینکه هنوز نخستین جلسه بین نمایندگان دولت سوریه و مخالفان در ژنو تشکیل نشده است، خاطرنشان کرد: ژنو2 تحت تاثیر سایه سنگین بسیاری از مشکلات و اختلافات کشورها و ائتلاف مخالفان دولت سوریه قرار دارد.

وی افزود: بدون تردید کشورهای منطقه می توانند راه حل سیاسی مناسبی برای رفع مشکلات سوریه ارایه کنند و این مساله نیز نیازمند تلاش کشورهای موثر در مذاکرات است.

قائم مقام زیرامور خارجه درخصوص سفر آتی ظریف به آلمان و اتیوپی نیز گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده وزیرامور خارجه کشورمان برای شرکت در پنجاهمین اجلاس امنیتی مونیخ به آلمان سفر می کند؛ همچنین در صورت مناسب بودن شرایط ، در کنفرانس وحدت آفریقا در اتیوپی شرکت می کند.

وی در عین حال یادآورشد: در آینده نه چندان دور نخست وزیر ترکیه به ایران سفر می کند برای گفت وگو درباره موضوع های منطقه ای و گسترش روابط دو کشور، به تهران سفر می کند.

**9254 **9157 **1488** 2023
کد N77920