اسلواکی کلید دروازه ورودی اتحادیه اروپا را به صربستان تحویل داد

اسلواکی,صربستان

بلگراد- ایرنا- ˈروبرت فیتسوˈ نخست وزیر اسلواکی روز جمعه در بلگراد به طور نمادین کلید دروازه ورودی اتحادیه اروپا را به ˈایویتسا داچیچˈ نخست وزیر صربستان تحویل داد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر صربستان در یک کنفرانس خبری مشترک در رابطه با منافع اقتصادی کشور در مراحل الحاق اروپایی گفت: اگر کسی به طور عینی موافقت و یا مخالفت با عضویت در اتحادیه اروپا را بررسی کند، فقط کسانی که خیرخواه نباشند می توانند بگویند که صربستان از عضویت در اتحادیه اروپا منافع ندارد.

داچیچ ضمن استقبال از حمایت راسخ اسلواکی در مراحل الحاق اروپایی صربستان و موضع این کشور در قبال کوزوو به گسترش روابط دو جانبه بلگراد و براتیسلاوا به خصوص در عرصه همکاری های اقتصادی تاکید کرد و گفت: تبادل تجارت خارجی دو کشور بالغ بر 400 میلیون یورو در سال است، ولی می تواند از این بهتر شود.

اسلواکی از 5 کشور عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود که اعلام یک جانبه استقلال کوزوو از صربستان را به رسمیت نشناخته اند.

نخست وزیر صربستان در ادامه سخنانش با بیان اینکه حکومت بلگراد از سرمایه داران و صاحبین صنایع اسلواکی با گرمی استقبال می کند، موقعیت اقلیت اسلواکی در صربستان را مانند پلی در روابط خوب دو کشور دانست.

سفر نخست وزیر اسلواکی به بلگراد که اولین سفر یک مقام بلند پایه از اتحادیه اروپا پس از آغاز مذاکرات در مراحل الحاق اروپایی صربستان محسوب می شود، اهدای کلید دروازه اتحادیه اروپا به صربستان را به عنوان حمایت کشورش از بلگراد در مسیر الحاق اروپایی عنوان کرد.

وی به موفقیت های اسلواکی پس از عضویت در اتحادیه اروپا در سال 2004 میلادی اشاره کرد و گفت: این کشور گام های بزرگی را در زمینه های مختلف برداشته و اکنون اسلواکی جزئی از منطقه شنگن و منطقه یورو در اتحادیه اروپا است.

وی همچنین به مزایای مالی اسلواکی از عضویت در اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که سهم کشورش از بودجه اتحادیه اروپا در سال های آینده 14 میلیارد یورو است که در بازسازی زیر ساخت های کشور از جمله امور درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

نخست وزیر اسلواکی طی اقامت در بلگراد با آلکساندر ووچیچ معاون اول نخست وزیری و نبویشا استفانوویچ رییس مجلس صربستان در مورد گسترش همکاری های دو جانبه در عرصه های مختلف گفت و گو و تبادل نظر کرد.

صربستان در 21 ژانویه امسال (اول بهمن ماه) نخستین کنفرانس بین دولتی را با اتحادیه اروپا که به معنای شروع مذاکرات رسمی در مراحل الحاق اروپایی این کشور تلقی می شود، انجام داد.

با تلاش و انگیزه های صربستان در رابطه با سرعت بخشیدن به مراحل عضویت در اتحادیه اروپا می توان انتظار داشت که مذاکرات بلگراد و بروکسل در این رابطه تا سال 2018 میلادی پایان خواهد یافت و این کشور احتمالا در سال 2020 به خانواده اروپایی ملحق خواهد شد.

اروپام/2061** 1514
کد N77882