سرمدی ملزومات راه حل سیاسی برای سوریه را تشریح کرد

ايران,سوريه,اجلاس ژنو

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کشورها هنوز باید برای رسیدن به راه حل سیاسی درباره بحران سوریه مذاکره و تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی سرمدی در حاشیه مراسم سومین روز شهادت ابوالقاسم اسدی دیپلمات ایرانی در یمن در جمع خبرنگاران درباره نشست ژنو دو خاطرنشان کرد: فاصله بین نشست ژنو یک تا ژنو 2 فاصله‌ای کوتاه بود که در آن بسیاری از کشورها درک کنند که موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و راه حل سیاسی تنها راه حل آن است. معتقدم از ژنو 2 تا ژنو 3 هم نیازمند این هستند که ملزومات راه حل سیاسی را باور کنند و بدانند ملزومات راه حل سیاسی این است که نباید راه‌حل و نسخه‌ای را از بیرون به طرفین تحمیل کنند و دیگر این‌که به خواست مردم سوریه احترام بگذارند.

وی همچنین گفت: اولین جلسه جدی بین دولت و مخالفان سوریه در نشست ژنو 2 نتوانست تشکیل شود و هنوز این نشست تحت سایه بسیاری از اختلافات و مشکلات است. کشورها هنوز باید برای رسیدن به راه حل سیاسی درباره بحران سوریه مذاکره و تلاش کنند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره سفر این هفته وزیر خارجه کشورمان به مونیخ و اتیوپی گفت: سفر به مونیخ در دستور کار وزیر خارجه است و احتمالا ایشان برای شرکت در کنفرانس وحدت آفریقا به اتیوپی سفر خواهد کرد در تلاش هستیم این سفر انجام شود.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره سفر رجب طیب ادوغان به تهران نیز گفت: روابط ایران و ترکیه روابط بسیار گسترده‌ای است و همه ابعاد روابط در دستور کار این سفر قرار دارد، بدون تردید سفرآقای اردوغان همه موضوعات سیاسی‌، اقتصادی و منطقه‌ای را در دستور کار دارد به ویژه این‌که روابط دو کشور روابط ویژه‌ای است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا زمان سفر وزیران خارجه سوئد و لهستان به تهران مشخص شده است؟ گفت: هنوز زمان این سفر مشخص نشده است در حال برنامه‌ریزی برای آن هستیم.

انتهای پیام

کد N77876