سرمدی خبر داد:

سفر ظریف به اتیوپی برای شرکت در کنفرانس وحدت آفریقا

سیاست خارجی

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وزیر امور خارجه به احتمال زیاد برای شرکت در کنفرانس وحدت آفریقا به اتیوپی سفر می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر در حاشیه مراسم یادبود شهید اسدی در مسجد نور تهران در جمع خبرنگاران درباره کنفرانس ژنو 2 گفت: فاصله بین کنفرانس ژنو 1 و 2 فاصله ای بود که بسیاری از کشورها درک کنند موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و راه حل سیاسی دارد.

وی افزود: فکر می کنم یک ژنو 2 تا ژنو 3 نیاز است که کشورها باور کنند یکی از ملزومات راه حل سیاسی این است که نباید راه حلی یا نسخه ای را از بیرون به طرفین تحمیل کنند و همچنین این که به خواست ملت سوریه احترام بگذارند.

سرمدی در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امور خارجه هفته آینده در اجلاس مونیخ واتیوپی شرکت خواهد کرد گفت: سفر به مونیخ در برنامه کاری ایشان هست و احتمالاً برای کنفرانس وحدت آفریقا به اتیوپی نیز سفر می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که سفر اردوغان به تهران در چه موضوعاتی خواهد بود گفت: روابط دو جانبه ایران و ترکیه روابط بسیار گسترده ای است و همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و منطقه ای را در بر می گیرد. بدون تردید سفر آقای اردوغان همه این موضوعات را پوشش می دهد به ویژه این که روابط ایران و ترکیه روابط ویژه ای است.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که پس از کنفرانس ژنو 2 موضوع سوریه در روابط ایران و ترکیه چگونه خواهد بود بیان کرد: هنوز اولین جلسه جدی بین دولت و مخالفین در ژنو 2 تشکیل نشده و هنوز موضوع ژنو 2 تحت سایه بسیاری از اختلافات و مشکلات است و بدون تردید همچنان باید بین دو کشور و کشورهای منطقه برای یافتن راه حل مناسب برای سوریه تلاش و مذاکره صورت گیرد.