در نامه‌ای به دادستان کل کشور

جنبش عدالتخواه دانشجویی خواستار پیگیری حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری شد

آتش سوزي,حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌ اژه‌اي,دانشجويي,جنبش عدالتخواه دانشجويي,تشكل دانشجويي

جنبش عدالتخواه دانشجویی در پی حادثه آتش‌سوزی در خیابان جمهوری تهران که منجر به فوت دو تن از شهروندان شد، طی نامه‌ای خطاب به دادستان کل کشور خواستار رسیدگی به پرونده و تعقیب و احضار مسئولان و در صورت تقصیر مجازات آنها بر طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«جناب‌ آقای‌ محسنی‌ اژه‌ای

دادستان محترم کل کشور

با سلام و احترام

هنوز خاطره تلخ آتش‌سوزی دی‌ماه ۱۳۸۵ در مدرسه روستای درودزن شیراز از خاطر مردم کشورمان پاک نشده بود که صبح روز ۱۵ آذر سال ۱۳۹۱ دوباره در روستایی دیگر کودکان معصوم و بی‌گناه در کلاس درس مدرسه ابتدایی اسیر آتش بخاری نفتی شدند. تمام ۲۸ دانش‌آموز این کلاس بر اثر سوختگی روانه بیمارستان شدند و متاسفانه یکی از این کودکان معصوم به نام «سیران یگانه» پس از ۳ روز فوت نمود.

وزیر وقت آموزش و پرورش به جای پذیرش مسئولیت و استعفاء صبح روز یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۱در صحن علنی مجلس حاضر شد و معلم کلاس را مقصر این فاجعه دانست. مردم فرزندانشان را به اعتماد وزارت آموزش و پرورش به سر کلاس یک مدرسه دولتی می فرستند و بر مبنای ملاک ماده ۳۶۰ قانون مجازات اسلامی صاحب مدرسه یعنی وزارت آموزش و پرورش و شخص وزیر مسئول خسارات وارده به کسانی بود که با اذن و دعوت آن‌ها وارد این کلاس ها شده بودند.

اصول ۱۳۷ و ۱۳۸ قانون اساسی نیز وزیر را در حوزه کار خود مسئول می‌داند. به دلیل اختیارات گسترده وزراء در حوزه تحت مدیریت، همچون حق وضع آیین‌نامه و صدور بخشنامه و در اختیار داشتن بودجه‌های هنگفت، مسئولیت ایشان در مورد حوادث با خسارت سنگین، مطلق است. به همین خاطر است که در عرف حقوقی بسیاری از کشورها، در صورت وقوع سوانح و حوادثی همانند حادثه آتش سوزی در مدارس درودزن و پیرانشهر وزراء استعفاء می‌دهند. این بدان معنی است که با وجود اختیارات گسترده وزیر، صرف وقوع چنین حوادثی برای انتساب تقصیر به وزیر کافی است.

عدم برخورد با چنین مسئولینی باعث شد که سیر بی مبالاتی‌ها و تقصیرهای ریز و درشت ادامه یابد و ما در سال های گذشته مکررا شاهد آتش سوزی ها و گازگرفتگی در مدارس، تصادفات جاده‌ای، سقوط هواپیما، خروج قطار ا ز ریل و سایر سوانح دلخراشی باشیم که جان تعداد زیادی از هموطنان‌مان را گرفت.

در هیچ گدام از این موارد دادگاهی تشکیل نشد و هیچ مسئولی به طور مشخص به عنوان مقصر تعیین نگردید و کسی پاسخگو نبود و در نهایت همه این حوادث پس از مدتی به فراموشی سپرده شد و باز حادثه‌ای دیگر رخ داد. حال آنکه دادستانی باید وارد می شد و طبق ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی مقصر را معرفی می‌کرد.

متاسفانه در کشور ما نه تنها فرهنگ پاسخگویی ضعیف است، بلکه فرهنگ حساب‌کشی، سوال از مسئولین هم جایگاهی ندارد و بیشتر سوال و جواب ها به دنبال دعواهای سیاسی است.

جناب آقای دادستان

متاسفانه و در کمال ناباوری روز یکشنبه 92.10.29 آتش‌سوزی در ساختمانی ۵ طبقه در خیابان جمهوری بار دیگر حادثه دلخراشی را رقم زد.

در این حادثه دوتن از هموطنانمان جان خود را از دست می دهند و در کمال ناباوری برخی مسئولین آن را مشیت الهی می دانند. آیا به راستی وقت آن نرسیده که یک بار دستگاه قضایی وارد شود و قاطع با کسانی که اینگونه راحت درباره جان مردم صحبت می کنند برخورد کند؟

از سوی دیگر سکوت و بی عملی دستگاه قضایی و مدعی العموم باعث شده است که این پرونده سیاسی شود و عده ای به جان هم بیفتند و باز این حقوق مردم باشد که پایمال می شود.

ضمن ادای احترام به تمامی آتش‌نشان‌های فداکار و تمامی پرسنل خدوم و ایثارگر سازمان آتش‌نشانی، در جهت احقاق حقوق بازماندگان و رعایت اصل پاسخگویی از جنابعالی به عنوان مدعی العموم درخواست پیگیری جزئیات پرونده و تعقیب و احضار مسئولین و در صورت تقصیر مجازات آنها بر طبق ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی را داریم.

باشد که با رسیدگی به چنین پرونده هایی بار دیگر شاهد اینگونه اتفاقات تلخ در کشورمان نباشیم.

به امید ظهور عدالت‌گستر گیتی

جنبش عدالتخواه دانشجویی»

انتهای پیام

کد N77633