ادامه برخورد خشونت‌آمیز پلیس اوکراین با معترضان

ديده‌بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر طی گزارشی اعلام کرد پلیس ضدشورش اوکراین در برخورد با معترضان آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. این سازمان بررسی این مسئله را خواستار شد.

دیده‌بان حقوق بشر طی گزارشی اعلام کرد پلیس ضدشورش اوکراین در برخورد با معترضان آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. این سازمان بررسی این مسئله را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که پلیس ضدشورش اوکراین در بیستم ژانویه 2014 در کی یف، پایتخت این کشور معترضان را مورد ضرب و شتم خشونت‌آمیز قرار داده و یک نوجوان 17 ساله نیز در میان آنها بوده است که بعدتر توسط پلیس دستگیر شد.

همچنین صبح روز بعد، این چند فردناشناس دو فعال را از یک بیمارستان ربوده و به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. جسد یکی از آنها یک روز بعد از حادثه در نقطه‌ای از شهر کشف شد.

یولیا گوربانووا، پژوهشگر حوزه اوکراین در دیده‌بان حقوق بشر گفت: این روزها پلیس اوکراین با چالش‌های زیادی روبروست. اما هیچ چیز نمی‌تواند رفتار خشونت‌آمیز با معترضان را که شاهد آن هستیم توجیه کند.

وی ادامه داد: اتهاماتی بسیار جدی علیه عملکرد پلیس وجود دارد که نیازمند بررسی‌های فوری و عادلانه است. همچنین مردمی که مسوول تشدید این خشونت‌ها هستند نیز باید مسوول دانسته شوند.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر،‌ بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر در اوکراین مدعی‌اند که در بازداشت هدف شکنجه و بدرفتاری قرار می‌گیرند.

یک پزشک در بیمارستان کی یف در گفت‌وگو با این سازمان تشریح کرد که در 19 ژانویه (اواخر هفته گذشته) 32 تن را به دلیل جراحات شدید در ناحیه سر، شکستگی استخوان و زخم‌های عمیق ناشی از ضرب و شتم پلیس درمان کرده است و همه آنها مردانی در سنین 20 تا 50 سال بوده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر علاوه بر این در خصوص ماجرای ربوده شدن دو فعال اعلام کرد که شواهد بدست آمده این احتمال را که حمله‌کنندگان به دو قربانی از نیروهای امنیتی و یا اجرای قانون بوده‌اند افزایش می‌دهد. از این رو این سازمان از مقامات اوکراینی خواست تا در مورد این اتهام و قتل یکی از این فعالان تحقیقات لازم را انجام دهند و در صورت مداخله مقامات و مسوولان دولتی در این اجرا آنها را مسوول بدانند.

گوربانووا در ادامه تاکید کرد که ربودن این فعالان که در نهایت منجر به مرگ یکی از آنها و جراحت شدید دیگری شد‌، نیازمند رسیدگی درست و عادلانه است و عاملان آن نیز باید مجازات شوند.

انتهای پیام

کد N77623