اعدام 11 تروریست در عراق

وزارت دادگستری عراق با اشاره به اظهارات یکی از مقام‌های سازمان ملل که از اعدام‌های صورت گرفته در این کشور انتقاد کرده بود، اعلام کرد که 11 فرد محکوم به انجام اقدامات تروریستی اعدام شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حیدر السعدی، سخنگوی وزارت دادگستری عراق با اعلام اینکه در کمتر از یک هفته گذشته تعداد اعدامی‌ها در این کشور به 37 تن رسیده، گفت: تمامی 11 فرد اعدامی تبعه عراق بودند.

خشونت‌ها در عراق در یک سال گذشته به بالاترین حد خود از زمان درگیری‌های فرقه‌ای میان سنی و شیعه در 2006 و 2007 رسیده است.

دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک در گزارش سالانه خود که روز سه‌شنبه منتشر شد، آورده است: عراق 151 تن را در سال 2013 اعدام کرده در حالی که این تعداد در سال 2012، 129 تن و در سال 2011، 68 تن بود.

ناوی پیلای، رئیس‌ حقوق بشر سازمان ملل نیز اعدام‌های گسترده در عراق را محکوم کرد و روپرت کولوی، سخنگوی وی پس از اعدام 26 تن در روز یکشنبه، گفت: این تداوم کمربند حامل اعدام‌ها از سوی دولت عراق است که ما اقدامی غیرقابل قبول محسوب می‌شود.

وی افزود: سیستم قضایی عراق همچنان با کمبودهایی مواجه است و اعدام‌های اخیر نیز نشان‌دهنده همین امر محسوب می‌شود. زمانی که مردم در دسته‌ها و گروه‌های زیاد اعدام می‌شوند، به معنای عدم اقدام مناسب و کاستی‌ها در سیستم‌ قضایی عراق است.

انتهای پیام

کد N77601