پاپ فرانسیس: اینترنت هدیه خداوند به انسان‌هاست

سیاسی

رهبر کاتولیک‌های جهان که حضوری پررنگ در دنیای مجازی دارد٬ اینترنت را «هدیه‌ای از سوی خدا» دانست و گفت که این هدیه الهی می‌تواند به رفع اختلاف‌ها و نزدیک‌تر شدن انسان‌ها کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی دویچه وله، پاپ فرانسیس٬ رهبر کاتولیک‌های جهان در مقایسه با رهبران پیشین کلیسا در بسیاری از زمینه‌ها دیدگاه‌های منحصر‌به‌فردی دارد تا جایی که برخی او را «هیپی‌ترین رهبر مذهبی جهان» خوانده‌اند.

پاپ فرانسیس در بیانیه‌ای که در ستایش ارتباطات دیجیتال منتشر کرده٬ اینترنت را هدیه خداوند برای ارتباط و گفت‌وگو میان انسان‌ها خواند و گفت این پلت‌فرم با فراهم کردن امکان مباحثه و گفت‌وگو٬ زمینه رفع اختلافات میان گروه‌های مختلف و رشد درک و احترام متقابل را فراهم کرده است.

بیانیه پاپ به مناسبت روز جهانی ارتباطات کلیسای کاتولیک منتشر شده است. پاپ فرانسیس در این بیانیه ظهور و گسترش اینترنت را گشایشی بزرگ برای بشریت٬ و نه فقط برای دنیای تکنولوژی اعلام کرد و گفت، به اعتقاد او ارتباطات دیجیتال در عصر امروز باید مانند مرهمی بر دردهای انسانی باشد.

او همچنین با اشاره به گسترش نفوذ شبکه‌های اجتماعی در جهان٬ گفت: قدرت این پلت‌فرم‌های آنلاین در فراهم کردن فضای گفت‌وگوهای سیاسی٬ اقتصادی و مذهبی میان گروه‌های متنوعی از انسان‌ها است. این گفت‌وگوها می‌تواند به اتحاد بیشتر در خانواده انسانی بیانجامد.

رهبر کلیسای کاتولیک در بیانیه خود همچنین گفت که انسان‌ها می‌توانند از دنیای وب برای یافتن افراد هم‌فکر خود استفاده کنند تا باورهایشان استوارتر شود اما با این حال، از کاتولیک‌های جهان خواست که کاری برعکس این را انجام دهند و با مخالفان خود ارتباط برقرار کنند.

پاپ معتقد است استفاده کردن از ظرفیت‌های آنلاین برای برقراری ارتباط میان دین‌باوران به این معنی است که «تایید کنیم دیگران هم چیزهای ارزشمندی برای گفتن دارند؛ نه به این معنی که عقاید خود را سرزنش کنیم٬ بلکه تصدیق کنیم که عقاید ما تنها دیدگاه‌های معتبر موجود در جهان نیستند.»

پاپ فرانسیس می‌گوید، بهره‌گیری از اینترنت برای آشنایی با دیدگاه‌های دیگر و مواجهه و گفت‌وگو با آنها از دگماتیسم و قطعیت‌گرایی مذهبی خواهد کاست و کاتولیک‌ها از این طریق می‌توانند به ساختن جهانی به‌هم‌پیوسته‌تر و نزدیک‌تر کمک کنند.

البته پاپ به سویه‌های تاریک اینترنت هم اشاره کرد و گفت: اینترنت می‌تواند منجر به انزوای انسان‌ها از نزدیکان و همسایگانشان شود.

انتهای پیام

کد N77600