سقوط لیر ترکیه به رغم تزریق حدود 4 میلیارد دلار به بازار، ادامه دارد

ترکیه

آنکارا- ایرنا- به رغم تزریق حدود 4 میلیارد دلار به بازار توسط بانک مرکزی ترکیه ، ارزش واحد پول این کشور امروز جمعه به پایین ترین سطح تاریخی در برابر دلار آمریکا رسید.

به گزارش ایرنا ، در شرایطی که ترکیه با بحرانی سیاسی در پی رسوایی مالی در این کشور دست و پنجه نرم می کند، ارزش واحد پول این کشور روز جمعه به پایین ترین سطح تاریخی در برابر دلار آمریکا رسید.

هر دلار آمریکا امروز در بازار ارز استانبول 31/2 لیر ترک به فروش رفت.

بانک مرکزی ترکیه از چند روز پیش برای جلوگیری از کاهش روز افزون ارزش لیر به گفته کارشناسان اقتصادی حدود 4 میلیارد دلار به بازار آزاد ارز تزریق کرده ولی نتوانسته است از روند صعودی نرخ دلار در قبال لیر ترک جلوگیری کند.

ˈ بارش بالجسˈ کارشناس اقتصادی روزنامه حریت پیش از این در مطلبی نوشته بود : چندین شرکت تجاری ورشکستگی خود را اعلام کرده و در صورت ادامه تنش سیاسی در ترکیه هفته های آینده این کشورشاهد افت بیشتر نرخ لیر ترک در قبال ارزهای معتبر خواهد بود.

وی گفت : بانک مرکزی ترکیه نرخ دلار در آخر سال 2013 میلادی را 92/1 لیر پیش بینی کرده بود و اغلب شرکتها بر اساس این تخمین حساب و کتاب کرده بودند که با افزایش نرخ دلار شرکتها با مشکلات مالی بزرگی رو به رو شدند.

نرخ دلار در پیش از بروز بحران سیاسی در ترکیه حدود 90/1 لیر بود.

در پرونده فساد و ارتش توسط پلیس و دادستان استانبول شماری از منتسبان به دولت ترکیه ، دو نفر از فرزندان وزرای سابق کابینه و برخی از فعالان اقتصادی به اتهام فساد و اخذ رشوه بازداشت شدند.

خاورم ** 2010* 230 **1575
کد N77368