روحانی: تحریم های آمریکا علیه ایران نقض قوانین بین المللی است

روحانی

تهران – ایرنا – ˈحسن روحانیˈ رئیس جمهوری اسلامی در مصاحبه با شبکه خبری ˈسی ان انˈ آمریکا، تحریم ها علیه ایران را غیر قانونی دانست و بر حق جمهوری اسلامی در برخورداری از فناوری های صلح آمیز هسته ای تاکید کرد.

به گزارش این شبکه خبری، روحانی روز چهارشنبه در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد طی مصاحبه ای اختصاصی با سی ان ان، ضمن زیر سوال بردن اثربخشی رویکرد تحریم، گفت: تحریم های آمریکا علیه ایران اساسا غیر قانونی است و کنگره این کشور که ادعای قانونگذاری دارد، خود نباید قوانین بین المللی را نقض کند.

وی افزود ˈاین تحریم ها به مثابه تضعیف پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای (ان پی تی) و حقوق و قوانین بین المللی است. افزون بر این هیچ کشوری حق تصمیم گیری به جای دیگر کشورها را ندارد.ˈ

رئیس جمهوری ایران گفت: ما از تحریم ها نمی ترسیم و زبان تهدید در رابطه با ایران کارساز نیست. آن ها باید در سخن گفتن با ملت ایران ادبیات قانونی و لحنی احترام آمیز را برگزینند و این به نفع منطقه و دیگر کشورها نیز خواهد بود.

طبق گزارش سی ان ان، روحانی بی اعتمادی ایران به آمریکا را ریشه دار دانست و گفت: با توجه به سیاست های دولت های مختلف در آمریکا طی 30 سال گذشته، افکار عمومی ایران نگرانند و به آمریکا اعتمادی ندارند.

وی در عین حال تاکید کرد جمهوری اسلامی آمادگی کامل دارد که گام نهایی را در زمینه مسئله هسته ای بر دارد. او همچنین درباره اظهارات ˈباراک اوباماˈ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تخمین احتمال 50 درصدی به نتیجه رسیدن توافق نهایی گفت: هرچند گام نهایی بسیار دشوار تر از گام اول است، اما شرایط برای برداشتن این گام مهیا است.

روحانی همچنین بار دیگر بر حق ایران در برخورداری از فناوری های صلح آمیز هسته ای از جمله غنی سازی به عنوان ˈجزء اصلی حق لاینفک کشورهاˈ تاکید کرد.

وی گفت: این (برنامه هسته ای) بخشی از غرور ملی ایران است و اکنون به صورت یک دانش بومی درآمده است. روحانی همچنین با اشاره به توانمندی های اخیر ایران در زمینه تولید سانتریفیوژ تصریح کرد: ایران تحت هیچ شرایطی حتی یک دستگاه از سانتریفیوژهای کنونی اش را نیز غیرفعال نخواهد کرد.

رئیس جمهوری همچنین با بیان این که رآکتور آب سنگین لازمه برطرف ساختن نیاز ایران به ایزوتوپ های پزشکی است، هرگونه محدودیت در زمینه تحقیق و توسعه و فناوری های صلح آمیز هسته ای ایران را رد کرد.

وی با کم اهمیت دانستن احتمال حمله نظامی رژیم صهیونیستی گفت ˈاسرائیل می داند در این صورت پاسخ ما چه خواهد بود، زیرا تل آویو از توانمندی های منطقه ای ما آگاه است. اگر چنین اقدام احمقانه ای را مرتکب شود، از کرده اش پشیمان خواهد شد.ˈ

روحانی همچنین ضمن تائید این که کشورها باید با همکاری یکدیگر به درگیری های سوریه خاتمه دهند، برگزاری انتخابات را کلید حل این مسئله دانست و گفت: اگر مردم (سوریه) اعتراضی به دولت اسد دارند باید از طرق قانونی وارد شده و در انتخابات آزاد شرکت کنند تا همگان از خواسته آن ها مطلع شوند.

رئیس جمهوری ضمن تاکید بر لزوم احترام به رای ملت سوریه گفت: نظر مردم این کشور تعیین کننده است و اگر کشورهای خارجی بخواهند برای سوریه تصمیم بگیرند، اشتباه کرده اند. چرا که این روش (مداخله) نه قانونی است نه عملی.

مترجمام**9156 **1575
کد N77367