عارف: مسئولان با سعه صدر با مطبوعات برخورد کنند/نمی‌توان به خبرنگار چیزی را دیکته کرد

رسانه,كارگر,محمدرضا عارف

محمدرضا عارف با انتقاد از انتشار برخی اخبار دروغ در برخی رسانه‌ها، گفت: برخی رسانه‌ها عمداً دروغ می‌نویسند و مبادرت به انتشار اخبار کذب - که خودشان به کذب بودنشان اعتقاد دارند - می‌کنند و به نظرم اینها رسانه نیستند بلکه بولتن‌هایی هستند که برای برخی محافل خاص کار می‌کنند.

محمدرضا عارف با انتقاد از انتشار برخی اخبار دروغ در برخی رسانه‌ها، گفت: برخی رسانه‌ها عمداً دروغ می‌نویسند و مبادرت به انتشار اخبار کذب - که خودشان به کذب بودنشان اعتقاد دارند - می‌کنند و به نظرم اینها رسانه نیستند بلکه بولتن‌هایی هستند که برای برخی محافل خاص کار می‌کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار مدیرعامل، سردبیر و جمعی از اعضای تحریریه خبرگزاری ایلنا و روزنامه کار و کارگر، با اشاره به تأسیس این خبرگزاری برای پیگیری مطالبات کارگران، آن را اقدامی ارزشمند توصیف کرد و با قدردانی از زحمات و تلاش‌های این رسانه، گفت: یکی از وظایف رسانه‌ها این است که بتوانند نظام اجرایی را نقد کنند، زیرا انتقاد با هدف رفع خطا و اجرای درست امور، سازنده است.

وی با بیان اینکه "نقش رسانه‌ها در هدایت افکار عمومی، بر ساختن فرهنگ مردمی، پرورش شهروندانی نقاد و ایجاد همبستگی اجتماعی در جامعه‌ای باز و کثرت‌گرا بسیار با اهمیت است"، یکی دیگر از وظایف رسانه‌ها را دیده‌بانی جامعه مدنی دانست و اظهار کرد: رسانه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی نباید دچار روزمرگی شوند. شرط ماندگاری یک رسانه، صادق بودن با مخاطب است. مخاطب اگر احساس کند در رسانه‌ای صداقت وجود ندارد، نگاهش به آن رسانه حداقلی خواهد بود.

رییس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: رسانه باید ماندگار باشد تا تأثیرگذاریش حفظ شود. پس باید ماندگار بود، بدون آنکه از اصول تخطی کرد. مطمئناً اثر درازمدت فعالیت‌ها بیشتر از اثر مقطعی است.

وی با بیان اینکه "باید نگاه به رسانه‌ها تغییر کند"، از توقیف مطبوعات انتقاد کرد و گفت: رسانه یک بستر است و به صرف خطای یک نویسنده، نباید روزنامه را توقیف کرد. باید با حداکثر سعه صدر برخورد کرد. اگر آزادی‌ را از نویسنده بگیریم و نویسنده دستش در هنگام نوشتن بلرزد، فایده‌ای ندارد. نمی‌توان به خبرنگار دیکته کرد که چه بنویسد و چه چیزی ننویسد. در مقاطعی از سوی برخی نهادهای غیرمرتبط با رسانه این موضوع مشاهده شد و نتیجه‌اش را هم دیدیم.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه "نباید خود را قیم مردم بدانیم"، به توقیف برخی مطبوعات طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و افزود: در چند ماه گذشته رسانه‌هایی از هر دو جریان فکری توقیف شدند که شخصاً معتقدم نباید این کار انجام می‌شد و انتظار داشتم مسئولان مربوطه با سعه صدر بیشتری با مطبوعات برخورد می‌کردند. با توقیف یک رسانه صدها نفر از پرسنل آن رسانه بیکار می‌شوند. چه کسی پاسخگوی بیکاری این افراد است؟

عارف همچنین تاکید کرد: رسانه‌های اصلاح‌طلب از هر نظر باید الگو باشند؛ هم از نظر اخلاق رسانه‌ای و هم پایبندی به ارزش‌ها. عده‌ای تلاش دارند رسانه‌های اصلاح‌طلب را ضد ارزش معرفی کنند، اگرچه راه به جایی نمی‌برند ولی متولیان رسانه‌های اصلاح‌طلب هم باید دقت کنند بهانه به دست بدخواهان ندهند.

وی با تاکید بر اینکه "وظیفه رسانه‌های اصلاح‌طلب است که نشان دهند بیشتر از مدعیان، دغدغه دین دارند"، از انتشار برخی اخبار دروغ در رسانه‌ها گلایه کرد و گفت: برخی رسانه‌ها عامداً دروغ می‌نویسند و مبادرت به انتشار اخبار کذب که خودشان به کذب بودنشان اعتقاد دارند، می‌کنند. به نظرم اینها رسانه نیستند بلکه بولتن‌هایی هستند که برای برخی محافل خاص کار می‌کنند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مسائل مربوط به انتخابات 88 پرداخت و اظهار کرد: روزی به یکی از دوستان اصولگرا گفتم که پرونده انتخابات 88 باید به صورت آبرومند بسته شود. من مخالف محاکمه و شفاف‌سازی نیستم اما این موضوع نباید چماقی برای حذف و طرد عده‌ای از افراد شود. بحث من با دوستان اصولگرا این بود که وقتی یک جریان خود را حق مطلق می‌داند و جریان دیگر را باطل مطلق، هیچ اقدامی برای حل این معضل نمی‌توان انجام داد.

این فعال سیاسی ادامه داد: من به اصولگرایان پیشنهاد کردم که شما یک درصد بپذیرید که خطا کرده‌اید، آنگاه بنشینیم و صحبت کنیم. اما دوستان به همین حد هم حاضر نبودند و نمی‌خواستند بپذیرند که خطا کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه "اصولگرایان فکر نمی‌کردند اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 92 حضور پیدا کنند"، خاطرنشان کرد: در آن مقطع به برخی از دوستان که کاندیدا بودند و حتی برخی که کاندیدا نبودند، صادقانه و بدون تعصب جناحی می‌گفتم که کشور برای برون‌رفت از وضع موجود هیچ راهی جز پیروزی تفکر اصلاحات ندارد.

عارف در ادامه صحبت‌هایش، به وضعیت کارگران در کشور اشاره کرد و گفت: نباید کارگران را ابزاری برای مقاصد سیاسی قرارداد. کارگران در همه مقاطع حساس انقلاب مددرسان نظام بوده‌اند و پشت سر رهبری و انقلاب ایستاده‌اند؛ البته حق و حقوشان هم آنگونه که در شأن این عزیزان است بخاطر برخی محدودیت‌ها مورد توجه قرار نگرفته است. امیدوارم دولت آقای روحانی بصورت وِیژه برای رفع دغدغه‌های کارگران عزیز اقدامات قابل توجه‌ای انجام دهد.

وی در پایان با بیان اینکه "کارگران توقع ندارند که همه خواسته‌های مشروعشان در کوتاه‌مدت تأمین شود"، خطاب به حاضران گفت که این خبرگزاری باید بصورت جدی مطالبات کارگران را به دور از هیاهو و جنجال دنبال و منعکس کند.

انتهای پیام

کد N77207