اسنودن: از تهدیدها به جان خود هراسی ندارم

تهدید جانی اسنودن جاسوسی,ایتارتاس

مسکو- ایرنا- ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که پس از افشای صدها هزار فایل الکترونی حاوی جاسوسی های آمریکا به روسیه پناهنده شده است، گفت: از تهدیدها به جان خود هیچ هراسی ندارم و از کرده ام پشیمان نیستم.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، اسنودن گفت: از تهدیدهای پیش روی زندگی ام اطلاع دارم اما تسلیم آن نخواهم شد.

وی افزود: هیچ شانسی برای محاکمه عادلانه در آمریکا نمی بینم.

اسنودن با بیان این که افشاگری های انجام گرفته را عمل درستی می دانم، گفت: به همین دلیل از کرده خود پشیمان نیستم.

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا بار دیگر به تهدید از سوی مقامهای آمریکایی برای جان خود اشاره کرد.

اسنودن در باره فیدل ناروایس کنسول سابق اکوادور که به دلیل تحویل مدارک برای سفر به یک آمریکایی شغل خود را از دست داد، گفت: این فرد برای دفاع از حقوق بشر تلاش کرد و در حالی که می دانست ارائه چنین مدرکی برای وی ممکن است عواقب ناگوار به همراه داشته باشد.

وی افزود: باید شمار این گونه افراد در جهان بیشتر شود.

اسنودن هفته گذشته هم از احتمال سوء قصد به جان خود از طرف سازمان های اطلاعاتی آمریکا ابراز نگرانی کرد.

به گفته آناتولی کوچرنا وکیل وی، اسنودن از اخبار رسانه های خبری آمریکا مبنی بر امکان سوء قصد از طرف این کشور و تهدید برخی مقام های آمریکایی علیه خود نگران شده است.

وی افزود: وضعیت امنیتی اسنودن نگران کننده است زیرا برخی مقام های آمریکایی بطور آشکار از امکان سوء قصد به جان و حذف فیزیکی وی سخن می گویند.

کوچرنا گفت: در این باره اسنودن از خطری که زندگی وی را تهدید می کند، نگران است.

وکیل روس اسنودن در این ارتباط به اظهارات یک افسر اطلاعاتی آمریکایی اشاره کرد که در رسانه های این کشور منتشر شده و وی بطور مشروح جزییات حمله احتمالی به اسنودن و نابودی وی در روسیه را بیان کرده است.

وی اضافه کرد: این تهدید واقعی به قتل است و به ویژه با توجه به عدم واکنش به آن نگران کننده است. در این رابطه بطور رسمی از سازمان های امنیتی روسیه خواستار محافظت از اسنودن شده ایم و از آنها می خواهیم که اظهارات تهدیدآمیز علیه وی را بررسی کنند.

کوچرنا اضافه کرد: مطابق قوانین روسیه، تهدید به قتل پیگرد قانونی در پی دارد.

ادوارد اسنودن از ماه ژوئن سال جاری میلادی در مسکو به سر می برد و در ماه سپتامبر از این کشور پناهندگی سیاسی موقت گرفته است.

افشاگری های اسنودن که از طریق برخی رسانه های غربی از جمله روزنامه انگلیسی گاردین صورت گرفت، پرده از جاسوسی های گسترده آمریکا در سطح جهانی کنار زده و مسایل و مشکلات زیادی را در روابط واشنگتن با کشورهای مختلف ازجمله متحدان نزدیکی همچون آلمان به وجود آورده است.

اروپام/2242**518**1337
کد N77173