مذاکرات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان بی نتیجه ماند

قرقیزستان اختلافات مرزی,دوشنبه

دوشنبه - ایرنا - رسانه های تاجیکستان روز جمعه اعلام کردند که مذاکرات هیات های این کشور و قرقیزستان که به منظور برون رفت از تنشهای اخیر مرزی برگزار شد بدون رسیدن به نتیجه و توافقی پایان یافت.

به گزارش ایرنا، در نشست هیات های مرزبانی تاجیکستان و قرقیزستان که در منطقه مرزی اسفره برگزار شد طرفین بر مواضع خود پافشاری کردند و اختلافات کماکان به قوت خود باقی ماند.

قرقیزها خواستار احداث جاده در منطقه ای هستند که تاجیکان آن را متعلق به خود می دانند از این رو با هرگونه فعالیتی از جانب قرقیزستان در این منطقه ممانعت می کنند.

مناقشه ای که ابتدای هفته جاری میان مرزبانان تاجیک و قرقیز در مناطق مرزی خواجه اعلای ناحیه اسفره و آقسای استان بادکند واقع شد، به تیراندازی میان دو طرف انجامید و بر اثر آن، سه سرباز تاجیک، پنج مرزبان قرقیز و یک غیرنظامی مجروح شدند.

به گفته مقام های تاجیک، تیراندازی میان مرزبانان دو کشور زمانی رخ داد که طرف قرقیز خلاف توافقنامه دو جانبه اقدام به طرح راهسازی در منطقه مورد بحث کرد و به رغم تذکر مرزبانان تاجیک برای توقف این عملیات، سربازان قرقیز شروع به تیراندازی کردند و آنها نیز مجبور به دفاع از خود شدند.

ژانتارا ساتبالدی اف نخست وزیر قرقیزستان چند روز پیش با نگران کننده خواندن وضعیت مرزهای این کشور با تاجیکستان، گفت که به خاطر امنیت ساکنان مناطق مرزی، گذرگاه های مرزی قرقیزستان با تاجیکستان تا حل شدن اختلافات بسته خواهد ماند.

قرقیزستان در اعتراض به تاجیکستان سفیر خود را از این کشور فراخواند و اعلام کرد تا زمانی که تاجیکستان حاضر به رفع اختلافات مرزی نشود سفیر خود را برنخواهد گرداند.

قرقیزستان همچنین گذرگاههای مرزی خود با تاجیکستان را بسته است.

مقامات تاجیکستان به رسانه ها گفته اند که این کشور خواستار حل مسالمت آمیز اختلافات مرزی با قرقیزستان است و به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهد.

با گذشت 21 سال از استقلال قرقیزستان و تاجیکستان از شوروی، اما 50 درصد از 970 کیلومتر مرز مشترک این دو کشور آسیای مرکزی هنوز علامت گذاری نشده است.

سال 2013 میلادی نیز چهار مورد درگیری مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان روی داد.

به گفته تحلیلگران سیاسی، حل نشدن این اختلاف های مرزی می تواند لطمات جبران ناپذیری به منافع دو کشور وارد سازد.

آساق**1663** 1337
کد N77147