کره‌شمالی "نامه آشتی" برای کره‌جنوبی فرستاد

سیاسی

کره شمالی در نامه‌ای سرگشاده به همسایه جنوبی‌اش، پیشنهاد آشتی داده و سئول را از هرگونه "حرکت نظامی خصومت‌آمیز" بر حذر داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نامه در آستانه مانور مشترک آمریکا و کره‌جنوبی ارسال شده که قرار است ماه آینده در آب‌های میان دو کشور برگزار شود.

در این نامه که از طریق رسانه‌های دولتی کره‌شمالی منتشر شده، کمیته ملی دفاع این کشور خطاب به کره‌جنوبی نوشته است: "آنچه برای هموار کردن راه برقراری روابط میان دو کشور لازم است، تصمیم مهم مقامات سئول برای توقف هرگونه فعالیت نظامی خصومت‌آمیز است؛ فعالیت‌هایی که سرمنشاء اصلی بی‌اعتمادی و زمینه‌ساز تقابل دو طرف بوده است."

گزارشگران می‌گویند، این نوع مکاتبات در سال‌های گذشته و پیش از آغاز مانورهای نظامی مشترک سالیانه کره‌جنوبی و آمریکا سابقه داشته است؛ مانورهایی که پیونگ‌یانگ آن‌ها را تحریک‌آمیز می‌داند.

با این وجود، سال گذشته برگزاری مانور کره‌جنوبی - آمریکا به تهدیدهای کم‌سابقه و رویارویی مخاطره‌آمیز دو کره انجامید؛ هنگامی که کره شمالی همسایه جنوبی‌اش را به حمله اتمی تهدید کرد.

ارسال این نامه "آشتی جویانه" یک هفته پس از ارسال طرحی از سوی پیونگ‌یانگ به سئول صورت می‌گیرد که طی آن کره شمالی پیشنهادهایی برای حل مخاصمه میان دو کشور در صورت توقف "اقدامات نظامی خصمانه" از سوی کره جنوبی مطرح کرده بود.

کره‌جنوبی این طرح را نادیده گرفته و آن را "ابزاری برای تبلیغات سیاسی" پیونگ‌یانگ ارزیابی کرده و گفته بود شاید این یک پیش آگهی باشد که نشان دهد کره‎شمالی قصد اقدامی تحریک‌آمیز برای دامن زدن به تقابل میان طرفین دارد.

انتهای پیام

کد N76851