آیت‌الله سبحانی: ولایت فقیه مشروعیت نظام حاکمیتی است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني

آیت‌الله جعفر سبحانی گفت: مشروعیت نظام حاکمیتی منوط به ولایت فقیه است و تا ولایت فقیه نباشد قوای مجریه، قضائیه و مقننه نمی‌توانند اقدامی کنند.

آیت‌الله جعفر سبحانی گفت: مشروعیت نظام حاکمیتی منوط به ولایت فقیه است و تا ولایت فقیه نباشد قوای مجریه، قضائیه و مقننه نمی‌توانند اقدامی کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در نخستین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(ره) با اشاره به جایگاه سیاسی و علمی امام خمینی(ره) گفت: ایشان در سال 1330 مباحث مربوط به اجتهاد و تقلید را در مسجد محمدیه بیان و بینش‌های خود را در این عرصه مطرح کردند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: امام خمینی(ره) در هنگام تدریس خارج فقه در زمینه اجتهاد و تقلید عنوان کردند که هیچ انسانی نمی‌تواند رأی خود را بر دیگران حجت بداند و بر این اساس هیچ انسانی بالذات نمی‌تواند بر دیگران حق حکومت داشته باشد.

سبحانی افزود: حکومت به معنای تصرف در مال و جان و نفوس مردم است و هیچ بشری به این مقام نرسیده است هرچند تمام این تفکر از توحید ربوبی سرچشمه می‌گیرد و توحیت در خالقیت را همه موحدان جهان قبول دارند.

وی گفت: تنها خداوند حق حکومت بر بشر دارد و از آن جا که خداوند با بندگانش مجالست ندارد و روی زمین به طور مستقیم حکومت نمی‌کند به همین دلیل انبیای الهی از سوی او اجازه دارند که حکومت تشکیل دهند و شؤون آن را اجرا کنند.

این استاد برجسته حوزه درباره ولایت فقیه عنوان کرد: بکارگیری سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه توسط ولایت فقیه امری ضروری است و ولی فقیه در حقیقت از طریق این سه قوه ولایت خود را اعمال می‌کند.

وی اظهار کرد: همه اولیای دین و فقیه جامع‌الشرایط از خداوند اذن می‌گیرند ولی ایشان واژه جمهوری را هم اضافه کردند زیرا حکومت مشروعیت با اذن الهی دارد اما مقبولیت هم برای یک حکومت لازم است از این رو ایشان روش پذیرش مردمی یعنی انتخاب مسئولان از طریق رأی‌گیری مردمی را انتخاب کردند تا مردم رأی بدهند تا ولی فقیه هم بتواند از مجاری سه‌گانه به اداره امور بپردازد.

سبحانی تاکید کرد: منافاتی میان اصول قانون وجود ندارد زیرا ولایت فقیه نگهبانی بر روش حکومت منتخب بر مردم است و حکومت برآمده از رأی مردم نباید خودسر باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جنبه اسلامی جمهوری اسلامی ولایت فقیه است، چرا که دارای مشروعیت الهی است، مقبولیت مردم نیز جنبه جمهوریت دارد که فقیه به وسیله این مقبولیت می‌تواند احکام را در جامعه اجرا کند.

انتهای پیام

کد N76828