غرویان در گفت‌وگو با ایسنا:

حفظ ایمان مانند نگه‌داشتن یک زغال آتشین در کف دست است

سیاسی

یک عضو هیات علمی جامعة‌المصطفی گفت: فاصله گرفتن جامعه از ایمان حقیقی، اخلاق و دستورات دین به خاطر غلبه امیال نفسانی بر ما است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «برای بررسی دلایل ضعف ارزش‌های اخلاقی در جامعه باید ضد ایمان را بشناسیم» گفت: ایمان به خدا لوازمی دارد که ضد آن همان ایمان به شیطان و باور شیطانی است و هرچه کارهای خلاف و شیطانی در ما بیشتر شود ایمان‌ ما تضعیف خواهد شد.

وی تصریح کرد: اینکه ما از ایمان حقیقی و دستورات دین و رسول خدا(ص) فاصله گرفته‌ایم به خاطر این است که امیال نفسانی بر ما غلبه پیدا کرده و به طور کلی می‌توان این دلیل را به عنوان دلیل اصلی در تضعیف ارزش‌های اخلاقی و ایمان عنون کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این‌که «عوامل جزئی دیگری نیز در این خصوص وجود دارد» گفت: در جهان امروز رسانه‌ها در برابر ایمان و اعتقادات دینی ما در جهت ترغیب انسان‌ها به سمت شهوات نفسانی و حیوانی اقدام می‌کنند، لذا باید ورودی‌های نفس خود را کنترل کنیم تا بتوانیم در برابر این عوامل که موجب ضعف ایمان و ارزش‌های اخلاقی می‌شوند مقاومت کنیم.

غرویان ادامه داد: در روایات داریم که حفظ ایمان در آخر‌الزمان مانند نگه داشتن یک زغال آتشین در کف دست است یعنی این قدر نگه داشتن ایمان سخت و دشوار است و به نظر می‌رسد اکنون حفظ ایمان مشکل است. بنابراین اگر کسی در درون خود یک شعله ایمانی داشت محفوظ می‌ماند و اهل نجات است وگرنه اگر از عوامل بیرونی انتظار داشته باشیم ما را حفظ کنند خیال باطلی است.

وی با بیان این‌که «معتقدم ملاک‌ها و مراجع اخلاقی و رفتاری مردم تغییر کرده است» اظهار کرد: همه این اتفاقات به صورت نسبی و تدریجی رخ می‌دهد و رسانه‌های مختلف دائما در حال الگودهی و الگوسازی برای نسل جوان هستند و این‌ها به شکل پنهانی،‌ مرموز و تدریجی در جامعه اتفاق می‌افتد.

این عضو هیات علمی جامعة‌المصطفی خاطرنشان کرد: باید در این دنیای پیچیده و شلوغ تلاش کنیم آن الگوهای دینی و اخلاقی خود را حفظ کنیم و همچنان مرجعیت الگوهای دینی را برای نسل جوان محفوظ نگه داریم و این بستگی دارد که چقدر هنر داشته باشیم و چقدر منطق ما منطق قوی باشد.

غرویان درباره نقش نخبگان سیاسی و فرهنگی جامعه در تغییر این الگوهای اخلاقی گفت: همه ما شنیده‌ایم که مردم بر دین ملوک و سران خود هستند یعنی هرچه رهبران فکری و سیاسی و اجتماعی اخلاقیات را رعایت کنند به همان میزان جامعه متأثر می‌شود و سعی می‌کند خود را به شکل رهبران،‌ نخبگان و فرهیختگان جامعه در بیاورند. همچنین اگر آنها موازین اخلاقی را رعایت نکنند به طور نامحسوس و به تدریج به شکل محسوس آثار بداخلاقی‌ها در جامعه ظاهر می‌شود چون مردم یک نوع قیاس خفی در ذهن خود انجام می‌دهند و می‌گویند اگر این کار یا این رفتار بد و ناپسند است چرا آن نخبه و مسئول انجام می‌دهد. پس حال که او این کار را انجام می‌دهد معلوم می‌شود که بد نیست.

وی در پایان تاکید کرد: رفتار و برخورد رهبران فکری،‌ علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با یکدیگر تأثیر بسیار زیادی در رفتار مثبت و منفی مردم دارد.

انتهای پیام

کد N76705