روزنامه نگار ایتالیایی: آمریکا حق ملت سوریه برای تعیین سرنوشت کشور خود را نادیده می گیرد

سوریه,روزنامه نگار ایتالیایی

مسکو - ماینلا کورجا روزنامه نگار ایتالیایی وازفعالان ضد جنگ در این کشور در گفت وگو با یک رسانه روسی اعلام کرد: آمریکا حق ملت سوریه برای تعیین سرنوشت کشور خود را نادیده می گیرد و برای تحمیل خواسته خود به این کشور تلاش می کند.

به گزارش ایرنا، کورجا روزپنجشنبه درمصاحبه با رادیو دولتی صدای روسیه گفت : جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس ژنو2 بدون ارائه شواهدی حکومت سوریه را به انجام جنایات جنگی متهم کرد.

وی افزود: طرح ادعاهای بی اساس علیه کشورهای مخالف، راهبرد دولت آمریکا را تشکیل می دهد و سوریه نیز از این اصل استثنا نشد.

روزنامه نگار ایتالیایی گفت: دولت آمریکا درماه سپتامبر سال گذشته بدون هیچ گونه مدارک مبنی برمسئولیت دولت سوریه درجنایات جنگی تصمیم به تهاجم به این کشور گرفته بود درحالی که شواهد حاکی ازاستفاده معارضان سوری از سلاح شیمیایی علیه مردم بود.

وی افزود: با توجه به اشتباه کری دراین مساله ، وزیر امور خارجه آمریکا باید در اظهارات خود دقت کند.

کورجا اضافه کرد:ما فعالان ضدجنگ ایتالیایی ازدولت کشومان خواستیم از گروه به اصطلاح دوستان سوریه خارج شود.

وی افزود:درمیان کشورهای عضو این گروه، کشورهایی همچون عربستان سعودی وترکیه هستند که به همراه آمریکا درمساله سوریه نفت بر روی آتش پاشیدند.

روزنامه نگار ایتالیایی گفت:این کشورها به گروه های مسلح غیرقانونی در سوریه کمک های مالی و تسلیحاتی کرده و از آنها حمایت سیاسی کردند.

وی درباره اصرار کری براستعفای بشار اسد گفت: این سیاست ایالات متحده است و در گذشته هم چنین بوده است.

کورجا افزود: مساله ناراحت کننده در بحران سوریه ، نادیده گرفتن حق ملت این کشور برای تعیین سرنوشت خود از سوی کشورهای عضو ناتو و شیخ نشین های خلیج فارس است.

وی افزود: دراین وضعیت درواقع کشورهای عضو ناتو و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سعی دارند اراده خود را برسوریه تحمیل کنند ودرمقابله با اراده مردم این کشور از نیروی نظامی وابزارهای اقتصادی استفاده کردند تاخواسته های خود را بر ملت این کشور تحمیل کنند.

وی گفت: این سیاست مغایر با ادعاهای دفاع ازدمکراسی وحقوق بشر وحق تعیین سرنوشت ملت هاست.

اروپام/2242**518**536
کد N76583