پلیس پاکستان با معترضان شیعه در کراچی درگیر شد

شیعیان

اسلام آباد - ایرنا - مقامهای پلیس پاکستان پنجشنبه شب گزارش دادند: درگیری میان اعتراض کنندگان و پلیس باعث استفاده نیروهای انتظامی از گاز اشک آور و شلیک هوایی به منظور پراکنده کردن تظاهرکنندگان شیعی در شهر کراچی در جنوب این کشور شد.

به گزارش پلیس شهر کراچی، نیروهای انتظامی بااستفاده از باتوم و شلیک هوایی اقدام به پراکنده کردن معترضان کرده و تعدادی از شهروندان ازجمله ˈعلی عرفان عابدیˈ از شخصیتهای سیاسی و شیعیان در کراچی را نیز بازداشت کردند اما با وجود هشدارهای پلیس معترضان همچنان از پراکنده شدن خودداری می کنند.

پلیس از معترضان خواست به انسداد خیابانها و جاده های منتهی به شهر کراچی و اعتصاب در بازار پایان دهند.

شبکه های خبری به نقل از شاهدان گزارش دادند : شلیک گلوله های هوایی و گاز اشک آور، زنان و کودکان حاضر در جمع معترضان را بشدت تحت تاثیر قرار داده و بیش از 10 نفر از متحصنین در درگیری با پلیس زخمی شدند.

شیعیان پاکستانی در اعتراض به تداوم اقدامات تروریستی علیه آنان در شهرهای مختلف این کشور از جمله لاهور، کویته و پیشاور بویژه اقدام سه شنبه شب گذشته و قربانی شدن بیش از 30 زائر پاکستانی در محدوده شهر ˈمستونگˈ ایالت بلوچستان توسط شبه نظامیان گروه لشکر جهنگوی دست به اعتصاب و اعتراضهای دو روزه زده اند.

حمله انتحاری سه شنبه شب گذشته در مسیر عبور دو دستگاه اتوبوس حامل زائران شیعی در منطقه مستونگ ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان، بیش از 30 کشته و 44 زخمی زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا از شهرهای اسلام آباد و راولپندی، شیعیان به دعوت گروههای شیعی پاکستان بزرگراه حدفاصل اسلام آباد (پایتخت) به راولپندی و فرودگاه بی نظیر بوتو را مسدود کردند.

تعدادی از نمایندگان مجلس و سیاستمداران پاکستانی ازجمله خانم سیده ˈشهلا رضاˈ معاون رییس مجلس ایالتی سند با حضور در محل تجمع شیعیان در راولپندی با اعلام حمایت و همبستگی با معترضان و بر اقدام دولت پاکستان نسبت به تامین امنیت شیعیان در ایالت بلوچستان و مناطق دیگر این کشور و همچنین عملیات علیه گروههای توریستی توسط مجریان قانون تاکید کردند.

معترضان با تجمع در مسیرهای مختلف اتوبان ضمن سر دادن شعارهای ضد دولتی اعلام کردند: تا زمانی که دولت و سازمانهای امنیتی پاکستان، نسبت به تامین جانی شیعیان این کشور بویژه در شهر کویته و پایان خشونتها و اقدامات تروریستی آنان را مطمئن نسازند، این تجمع و تحصنها ادامه خواهد یافت.

در شهر کویته تعدادی زیادی از مردم بویژه شیعیان متعلق به قوم هزاره به تحصن دو روز خود در کنار اجساد قربانیان این حادثه تروریستی ادامه دادند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان عصر امروز (پنجشنبه) در نشستی با وزرای کابینه، فرمانده ارتش و روسای سازمانهای اطلاعاتی ارتش با بررسی موضوع حمله به شیعیان با صدور دستوری از وزرای کشور و اطلاعات و رسانه این کشور خواست تا بسرعت خود را به شهر کویته رسانده و با رهبران گروههای شیعی معترض برای متقاعد ساختن آنها به پایان تحصن هواداران خود ؛ گفت وگو کنند.

از شب گذشته و امروز مسلمانان پاکستان در شهرهای ˈکویته، کراچی، لاهور، فیصل آباد، لارکانا، حیدرآباد، اسکردو، گلگیت، راولپندی، اسلام آباد، پیشاور، نواب شاه، سکهر، خیرپور، بهاولنگر، بهاولپور و رحیم یار خانˈ به سرپرستی اعضای ارشد و هواداران گروه ˈمجلس وحدت مسلمینˈ، شورای علمای شیعی، کنفرانس شیعیان بلوچستان، سازمان دانش آموزان امامیه و حزب ˈهزاره دموکراتیکˈ، با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آن شعارهایی علیه آمریکا، رژیم نامشروع صهیونیستی نوشته شده بود، بمبگذاریهای اخیر در شهر کویته برای هدف قرار دادن زائران شیعی و قتلهای هدفمند در شهرهای پیشاور، کراچی، لاهور، راولپندی و سایر شهرهای پاکستان را بشدت محکوم کردند.

مقامهای پلیس شهر کویته گفتند: زایران شیعی از جمله 10 زن و چند نفر از نیروهای امنیتی پاکستان در میان قربانیان این اقدام تروریستی هستند.

آساق ** 1095**1577
کد N76497