تلاش بانک مرکزی ترکیه برای مهار کاهش ارزش لیرترک ناکام ماند

ارز

آنکارا - ایرنا - تلاش بانک مرکزی ترکیه برای مهار کاهش ارزش واحد پول این کشور در مقابل ارزهای خارجی به ویژه دلار ناکام ماند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، ارزش واحد پول ترکیه امروز به پایین ترین سطح تاریخی در برابر دلار آمریکا رسید و اعلام ورشکستگی شرکت های تجاری همچنان ادامه دارد.

در شرایطی که ترکیه با بحرانی سیاسی در پی رسوایی مالی در این کشور دست و پنجه نرم می کند، ارزش واحد پول این کشور روز پنجشنبه به پایین ترین سطح تاریخی در برابر دلار آمریکا رسید.

هر دلار آمریکا امروز در بازار ارز استانبول 29/2 لیر ترک به فروش رفت.

بانک مرکزی ترکیه امروز برای توقف کاهش ارزش پول این کشور مقابل ارزهای خارجی مستقیما با تزریق بیش از یک میلیارد دلار در بازارهای ارزی این کشور وارد شد.

براساس این گزارش ، با تزریق این مبلغ به بازارهای ارزی ترکیه به ویژه بازار استانبول ، اندکی نرخ برابری ارزهای خارجی نسبت به لیر ترکیه کاهش یافت ولی با گذشت چند ساعت بار دیگر نرخ دلار و یورو در مقابل لیر ترکیه افزایش یافت.

ˈ بارش بالجسˈ کارشناس اقتصادی روزنامه حریت پیش از این در مطلبی نوشته بود : چندین شرکت تجاری ورشکستگی خود را اعلام کرده و در صورت ادامه تنش سیاسی در ترکیه هفته های آینده این کشورشاهد افت بیشتر نرخ لیر ترک در قبال ارزهای معتبر خواهیم بود.

وی گفت : بانک مرکزی ترکیه نرخ دلار در آخر سال 2013 میلادی را 92/1 لیر پیش بینی کرده بود و اغلب شرکتها بر اساس این تخمین حساب و کتاب کرده بودند که با افزایش نرخ دلار به 29/2 لیر شرکتها با مشکلات مالی بزرگی رو به رو شدند.

نرخ دلار در پیش از بروز بحران سیاسی در ترکیه حدود 90/1 لیر بود.

در پرونده فساد و ارتش توسط پلیس و دادستان استانبول شماری از منتسبان به دولت ترکیه ، دو نفر از فرزندان وزرای سابق کابینه و برخی از فعالان اقتصادی به اتهام فساد و اخذ رشوه بازداشت شدند.

خاورم ** 2010**230*1566
کد N76296