ادامه تظاهرات مصری‌ها در محکومیت "کودتای نظامی"

مصر

جمعی از مصری‌های طرفدار اخوان المسلمین بار دیگر با برگزاری تظاهرات در مناطق مختلف مصر "کودتای نظامی" و اقدامات نیروهای امنیتی این کشور را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، صدها تن از مصری‌های طرفدار اخوان المسلمین عصر چهارشنبه بنا به فراخوان "ائتلاف حمایت از مشروعیت" در میدان "طلعت حرب" در قاهره تظاهرات کرده و "کودتای نظامی" را محکوم و آمادگی خود را برای ادامه تظاهرات در سومین سالگرد انقلاب 25 ژانویه اعلام کردند.

اعضای جنبش "6 آوریل" و "جبهه دموکرات" و برخی دیگر از جنبش‌های انقلابی نیز با حضور در این تظاهرات شعارهایی علیه گروه‌های مسلح و نیروهای پلیس مصر سر دادند.

در همین حال، نیروهای امنیتی مصر میدان التحریر در قاهره را بستند و خودروهای زرهی را در این مکان مستقر کردند.

جبهه "راه انقلاب" نیز از مردم مصر خواست تا در 25 ژانویه برای احیای روح انقلاب و نه به منظور برگزاری جشن به خیابان‌ها بیایند.

در همین راستا، تظاهرکنندگان در استان "الجیزه" "کودتای نظامی" را محکوم کرده و خواهان تحقق مجدد مشروعیت شدند.

در استان‌های "الفیوم"، "بنی سویف"، "اسیوط"، "الشرقیة" و "الدقهلیة" نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد.

تظاهرکنندگان در این استان‌ها با در دست داشتن نمادهای میدان "رابعة العدویة" و تصاویر قربانیان تظاهرات، مواضع عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر و محمد ابراهیم، وزیر کشور را محکوم کرده و بازگشت مشروعیت، تحقق دموکراسی، محاکمه عاملان کشتار تظاهرکنندگان، آزادی بازداشت‌شدگان و پایان دادن به اقدامات امنیتی علیه مخالفان "کودتا" را خواستار شدند.

در همین حال، "ائتلاف حمایت از مشروعیت" عصر چهارشنبه در بیانیه‌ای مصری‌ها را به آغاز "موج جدید انقلاب" فراخواند که از 24 ژانویه آغاز می‌شود و به مدت 18 روز ادامه دارد.

در این بیانیه آمده است: هدف این موج جدید انقلاب یکپارچه کردن ملت برای احیای انقلاب 25 ژانویه و تلاش برای تحقق اهداف آن است.

در ادامه این بیانیه آمده است: هدف موج جدید انقلاب ما پایان دادن به حکومت "کودتا" و محاکمه عاملان کشتار قربانیان، آزادی بازداشت‌شدگان و ساختن آینده مصر بر اساس اهداف و اصول انقلاب 25 ژانویه است.

بر اساس این بیانیه موج جدید انقلاب از فردا (جمعه) و با شعار "جمعه مبارزه انقلابی" آغاز می‌شود.

از سوی دیگر، عمرو موسی، رئیس کمیته پنجاه نفره موظف به تدوین قانون اساسی مصر تاکید کرد: اگر السیسی در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود، از حمایت مردمی بسیاری برخوردار خواهد شد و بیشتر مصری‌ها از وی حمایت خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N76200