اوباما در دیدار با رئیس پارلمان عراق: بغداد مسئله اقلیت‌ها را با گفتگو حل کند

عراق,آمريكا,اوباما

باراک اوباما در دیدار با رئیس پارلمان عراق از بغداد خواست تا خواسته‌های اقلیت‌های این کشور را از طریق گفتگو حل و فصل کند.

باراک اوباما در دیدار با رئیس پارلمان عراق از بغداد خواست تا خواسته‌های اقلیت‌های این کشور را از طریق گفتگو حل و فصل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه با اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق در واشنگتن دیدار و در خصوص پیوستن عشایر و قبایل اهل تسنن به نیروهای ارتش عراق بحث و گفتگو کرد.

رئیس پارلمان عراق که با هیات همراه خود به واشنگتن رفته بود، با جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری ‌آمریکا نیز دیدار کرد.

در همین حال، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: باراک اوباما از تمامی مسوولان عراقی خواست تا به گفتگوها و مذاکرات ادامه دهند و خواسته‌های مشروع تمام گروه‌ها را در جریان روند سیاسی مورد توجه قرار دهند.

در این بیانیه آمده است: دو طرف درخصوص این مسئله به توافق رسیدند که باید تدابیر امنیتی و سیاسی جهت مبارزه با تروریسم اتخاذ شود.

کاخ سفید همچنین تاکید کرد که مسوولان آمریکایی و عراقی در این دیدار خود در زمینه تدابیری صحبت کردند که این امکان را به وجود می‌آورد تا عشایر و قبایل به ارتش عراق بپیوندند.

نوری مالکی، نخست‌ وزیر عراق پیشتر از ساکنان استان الانبار واقع در غرب عراق خواست تا گروه‌های مسلحی را که با نیروهای نظامی این کشور می‌جنگند، بیرون برانند.

در حال حاضر، بسیاری از شورشیان و برخی از اعضای "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به داعش کنترل مناطق مختلفی در "الرمادی" و شهر "فلوجه" در غرب بغداد را در دست دارند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع عراق عصر چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حملات هوایی ارتش این کشور در استان الانبار بیش از 50 تن از اعضای گروه‌های مسلح کشته شدند.

وزارت دفاع عراق با بیان این که در بین کشته‌شدگان چند تن از اتباع دیگر کشورهای عربی هم هستند، تاکید کرد که مقادیر زیادی از مهمات و تجهیزات افراد مسلح منهدم شده است.

انتهای پیام

کد N76072