کنگره آمریکا کمک‌های غیرنظامی به افغانستان را به نصف کاهش داد

کنگره آمریکا کمک‌های توسعه‌ای این کشور به افغانستان را نسبت به سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش داده و برای سال جاری میلادی ۱.۱۲ میلیارد دلار کمک توسعه‌ای به افغانستان تصویب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در بودجه امسال این کشور حدود ۲.۱۹ میلیارد دلار را برای کمک‌های توسعه‌ای در افغانستان درخواست کرده بود اما کنگره این کشور تنها حدود نصف این کمک را به تصویب رسانده است.

مقامات کاخ سفید گفته‌اند که اکنون مشغول بررسی جزئیات این لایحه هستند و تلاش دارند تا راه‌های دیگری برای افزایش کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان جست‌وجو کنند.

آنها گفته‌اند می‌خواهند ببینند که آیا می‌توانند پول‌های مصرف نشده از سال گذشته را استفاده کنند یا از بودجه یک بخش دیگر کم و به کمک‌های افغانستان اضافه کنند.

یک مقام اداره بین‌المللی کمک‌های توسعه‌ای آمریکا که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت: در حالی که بودجه عمومی کمک‌های غیرنظامی به افغانستان کاهش یافته، لایحه سقفی را برای کمک به افغانستان مشخص نکرده است.

به گفته وی، تا کنون مشخص نیست که مجموع کمک‌های غیرنظامی آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۱۴ چه مقدار خواهد بود و در ماه‌های آینده، مجموع کمک‌ها برای سال مالی جاری به افغانستان نهایی خواهد شد.

به گزارش بی.بی.سی، اداره بین‌المللی کمک‌های توسعه‌ای آمریکا که همراه با وزارت خارجه آمریکا کمک‌های این کشور در خارج را مدیریت می‌کند، خواستار ۱.۶۷ میلیارد دلار کمک توسعه‌ای برای افغانستان در بودجه سال مالی ۲۰۱۴ شده بود.

در نشست کشورهای کمک‌کننده به افغانستان در سال ۲۰۱۲ در توکیو، آمریکا وعده داده بود که سالانه حدود ۲ میلیارد دلار به افغانستان کمک غیرنظامی خواهد کرد.

آمریکا مهم‌ترین کمک‌کننده مالی به دولت افغانستان است و در کنار کمک‌های غیرنظامی، سالانه حدود ۴ میلیارد دلار به ارتش و پلیس افغانستان کمک می‌کند.

اخیرا کارل لیون، یک عضو سنای آمریکا در ملاقات با حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان گفته بود که تداوم کمک‌های آمریکا به افغانستان وابسته است به امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا.

انتهای پیام

کد N75878