رئیس جمهور: زمینه ها برای سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصادی در ایران مساعد است

حسن روحانی,داووس

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر روز چهارشنبه پیش از شرکت در مراسم افتتاحیه چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس در دیدار خوش آمد گویی پروفسور کلاوس شوآب، زمینه ها برای سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصادی در ایران را مساعد توصیف کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه خطاب به رئیس اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، شرکت در این اجلاس را فرصت مغتنمی برای ایران و همه شرکت کنندگان دانست تا از ظرفیت های بالای اقتصادی ایران آشنا شوند.

رئیس جمهوری با تقدیر از هر اقدامی که منجر به نزدیک شدن افکار به یکدیگر و بهبود کیفیت زندگی بشریت می شود؛ اجلاس داووس را در همین راستا ارزیابی کرد و گفت: بهترین راه برای حل اختلافات و یا کم کردن آنها گفتگو است و ما هیچ راهی بهتر از گفتگو سراغ نداریم چون تنها راهی است که می تواند جوامع مختلف را به هم نزدیک کند.

دکتر روحانی اجلاس داووس را فرصتی برای پاسخگویی به سوالات مختلف درباره جمهوری اسلامی ایران، برنامه های جدید دولت و دکترین او در خصوص مسائل مختلف از جمله اقتصاد و سیاست خارجی دانست و گفت: از انتخابات ریاست جمهوری به این سو، جامعه ایران تغییر کرده است و این نشان می دهد که اراده جدیدی در ملت ایران پدید امده است .

رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران از هر لحاظ از جایگاه بسیار ویژه ای در منطقه برخوردار است ،گفت: هر تحول اقتصادی که در ایران رخ دهد قطعا تحول جدیدی در مسائل منطقه ایجاد خواهد کرد.

پروفسور شوآب : حضور دکتر روحانی در داووس علامت مثبتی به جامعه جهانی است

در این دیدار پروفسور شوآب رئیس اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس با تبریک پیروزی دکتر روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران گفت: پس از این انتخابات فضا و ذهنیت جدیدی در داخل و خارج از ایران بوجود امده و من به عنوان کسی که با ایران و ایرانیان و تاریخ ایران آشنایی دارم این موضوع را به خوبی احساس می کنم و از آن بسیار خوشحال هستم.

وی در ادامه افزود: من احترام بسیاری برای ایران و ایرانیان قائل هستم. نقش ایران در تاریخ همیشه زبانزد بوده است و ارمغان ایران برای تاریخ انکار ناپذیر است

رئیس چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصادی در ادامه حضور دکتر روحانی در اجلاس داووس را علامت بسیار بزرگ و مثبتی به جامعه جهانی قلمداد کرد و گفت : حضور شما نه فقط برای ۲۵۰۰ رهبر سیاسی، اقتصادی و فعالان عرصه های مختلف اقتصادی که در اینجا شرکت کرده اند بلکه برای همه کشورهای جهان الهام بخش خواهد بود.

روابط دوجانبه ایران و هلند از ظرفیت های زیادی برای توسعه برخوردار است

رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس با نخست وزیر هلند دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی در این دیدار ظرفیت های موجود برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هلند را مثبت ارزیابی کرد و گفت : ایران و هلند در حوزه های گوناگون به ویژه در حوزه اقتصاد می توانند روابط خود را گسترش دهند.

دکتر روحانی در این دیدار با بیان اینکه بسیاری از شرکت های اروپایی با همتایان ایرانی خود در تماس بوده و تعدادی از آنها با سفر به ایران زمینه های توسعه همکاری را مورد بررسی قرار داده‌اند گفت: ایران و هلند می‌توانند در زمینه های مختلف اقتصادی، از جمله همکاری های خود در بخش های صنعتی و علمی بویژه کشتیرانی ، نفت و انرژی را توسعه داده و همکاری های فی مابین را تحکیم بخشند.

رئیس جمهوری در خصوص توافق هسته ای ژنو گفت: در صورتی که طرف مقابل ایران به تعهداتش پایبند باشد، ایران هم مصم است در مورد توافقات هسته ای به تعهدات خود عمل کند.

دکتر روحانی درباره بحران سوریه نیز گفت: ما همواره اعلام کرده ایم همه باید تلاش کنند خواست ملت سوریه عملی شود، ما همگی باید مشترکا با تروریسم در کل منطقه مبارزه کنیم چرا که موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و گسترش تروریسم به نفع هیچ کشوری نیست.

در این دیدار نخست وزیر هلند نیز ضمن تاکید بر نقش سازنده ایران در مسائل منطقه ای تصریح کرد: همه احزاب سیاسی هلند اعتقاد دارند که ایران می تواند به مسئله سوریه کمک کند.

مارک روته با اشاره به علاقمندی دو طرف برای گسترش همکاری ها گفت: همانطور که گفتید ایران و هلند ارتباطات تاریخی، قدیمی و قابل توجهی دارند و من امیدوارم بتوانیم مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور را با کمک یکدیگر توسعه دهیم.

2929

 

 

کد N75842