گزارش روزنامه لبنانی ازژنو2/ سوریه برنده مرحله اول جدال سیاسی

سامی کلیب,سوریه

بیروت – ایرنا – روزنامه لبنانی ˈالاخبارˈ، سوریه را برنده مرحله اول جدال سیاسی در نشست ژنو2 دانست و نوشت: یک دیپلمات آمریکایی اعتراف کرد که قوانین بازی به نفع نظام سوریه تغییر کرده و ارتباطاتی بین واشنگتن و دمشق برقرار شده است.

به گزارش ایرنا ˈسامی کلیبˈ روزنامه نگار لبنانی که برای پوشش اخبار اجلاس ژنو 2 به سوئیس رفته است در گزارشی از نشست مونترو که در شماره روز پنجشنبه این روزنامه لبنانی منتشر شده ، آورده است: ولید المعلم وزیر خارجه سوریه و احمد الجربا رییس هیات مخالفان در یک سخنرانی هرآنچه را که می خواستند در نشست افتتاحی اجلاس ژنو 2 گفتند.

وی با تاکید به اینکه وزیر خارجه سوریه برنده این مرحله بود و توانست نظر رسانه ها را جلب کند، تصریح کرد که موفقیت المعلم تنها بخاطرسخنان آتشین او علیه مخالفان و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها بویژه چهار کشوری که آشکارا از تروریسم حمایت می کنند ازجمله علیه دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نبود ، وی نشان داد که یک دیپلمات با تجربه و مسلط است.

المعلم با هوشمندی و صلابت از ˈدیوار زمانیˈ که ˈبان کی مونˈ دبیرکل سازمان ملل متحد در مقابل او می کشید، عبور کرد و بجای 10 دقیقه ، 34 دقیقه صحبت کرد و حتی پارزایت های بان کی مون هم اثربخش نبود و وزیر خارجه سوریه تا آخرین کلمه از سخنان خود را بیان کرد.

کلیب نوشت: شاید المعلم قصد داشت به بان کی مون اشتباه پس گرفتن دعوت از ایران را این گونه گوشزد کند.

وی ادامه داد : اوج سخنان وزیر خارجه سوریه زمانی بود که با زبان انگلیسی خطاب به ˈجان کریˈ همتای آمریکایی خود گفت ˈآقای کری، هیچ کس نمی تواند مشروعیت رییس جمهوری سوریه را سلب کندˈ.

این روزنامه نگار لبنانی تاکید کرد: شاید کسانی سخنان المعلم را خوب نشینده بودند ، بنابراین، ˈعمران الزعبیˈ وزیر اطلاع رسانی سوریه ادامه ماموریت را برعهده گرفت و بدون اغراق می گویم که توانست سالن رسانه ها را که بیش از 800 خبرنگار و تصویربردار عرب و غیرعرب در آن بودند، تسخیر کند.

الزعبی با تاکید به اینکه ˈ اسد هرگز نمی رودˈ همه دوربین ها را بسوی خود جلب کرد و دهها خبرنگار دور او حلقه زدند و سیل سئوالات به سویش سرازیر شد.

وزیر اطلاع رسانی سوریه به سئوالات پاسخ داد و رفت اما گویی به کسانی که در نشست افتتاحی اجلاس ژنو 2 و در راس آنها ˈالجرباˈ که خواستار کناررفتن بشار اسد از قدرت بودند، پاسخ درخور داد.

الجربا گفته بود که ˈهرگونه سخن از بقای اسد در قدرت و به هر شکلی به معنای خارج شدن اجلاس ژنو 2 از مسیرش است.

چه بسا الجربا نمی خواست اعتراف کند که ژنو 2 به محض شروع به کار از مسیر مورد نظر او خارج شده است، زیرا او می داند که رفتن بشار اسد دیگر شرط اول برای مذاکرات آینده و حتی شرط آخر هم نیست و قطار آمریکایی روسی با تمام سرعت به سوی ایستگاهی دیگر در حال حرکت است.

تعدادی از خبرنگاران اطراف یک مقام آمریکایی در سالن رسانه ها حلقه زده بودند، این دیپلمات آمریکایی بدون اینکه حتی چشم خود را بچرخاند، از تغییر معادله سخن گفت.

او با شفافیت و صراحت سخن گفت و خلاصه سخنانش این بود که ˈ موازنه قدرت نظامی به نفع نظام سوریه تغییر کرده و آمریکا به دلایل زیادی که می دانید قصد دخالت نظامی در سوریه ندارد. تلاش داریم بین درخواست ما برای رفتن بشار اسد و جلوگیری از تشکیل یک دولت تکفیری، توافق ایجاد کنیمˈ.

این دیپلمات آمریکایی در پاسخ به این سئوال که چرا آمریکا بطورمستقیم مانند اروپائی ها تماس مستقیم با سوریه را در دستور کار قرار نمی دهد؟، تبسمی کرد و جواب داد : چه کسی گفته است که واشنگتن با دمشق تماس ندارد؟ آیا باید آن را فریاد بزنیم؟

وی افزود: آمریکا و عربستان سعودی در روشهای خود برای حل بحران سوریه در برخی جوانب اختلاف دارند.

اما آنچه را این دیپلمات آمریکایی نگفت، ˈسرگئی لاوروفˈ وزیرامور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرنگاران روس که او را در این سفر به مونترو سوئیس همراهی کرده اند، گفت.

این دیپلمات کهنه کار روس قاطعانه تاکید کرد که دو هیات سوری تا پایان هفته ژنو سوئیس را ترک نمی کنند و دو طرف از صبح تا شامگاه جمعه آینده با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.

لاوروف افزود: دو طرف با یکدیگر وارد گفت وگوی مستقیم نمی شوند و مذاکرات بین آنها فقط از طریق ˈاخضر ابراهیمیˈ نماینده ویژه سازمان ملل متحد برگزار می شود.

وی اضافه کرد: بعداز یک هفته کامل مذاکره برای شکستن موانع روانی، گفت وگوها وارد مباحث اصلی مورد نظر خواهد شد.

این در حالی است که وزیر اطلاع رسانی سوریه برای مذاکرات سقف زمانی مشخص کرد و گفت: سخن ازعبور کمکهای انسانی نیست بلکه سخن از رفع مشکلات ورود کمکها به سوریه تحت نظارت دولت مطرح است.

الزعبی افزود: سخن از آزاد کردن همه زندانیان نیست بلکه سخن از مبادله بازداشت شدگان دو طرف است، سخن از آتش بس کامل نیست بلکه سخن از تفاهمهای امنیتی است که براساس آن نیروهای ارتش و عناصر مسلح از برخی مناطق درگیری خارج می شوند تا امکان ورود پلیس سوریه به آن مناطق فراهم شود، مطرح است و مهمتر اینکه هیچ سخنی از کنار رفتن بشار اسد از قدرت در میان نیست.

مانند دیپلمات آمریکایی ، وزیر خارجه روسیه هم در گفت وگو با خبرنگاران روس با اعتراف به وجود مشکلات ابراز خوشبنی کرده است.

در همین حال ˈلوران فابیوسˈ وزیر خارجه فرانسه تلاش کرد که از این خوشبینی بکاهد اما آن را رد نکرد.

وی به خبرنگاران گفت: امیدواری برای رسیدن به راه حل وجود دارد اما اندک است.

فابیوس درعین حال تاکد کرد که هیچ راه حل نظامی برای پایان دادن به بحران سوریه وجود ندارد.

اصحاب رسانه تجهیزات و دوربینهای خود در مونترو را در حالیکه خورشید با طلوع خود رونق خاصی به آن داده بود، جمع آوری می کردند تا روز بعد را با آرامش و راحتی سپری کنند و خود را برای روز از سرگیری مذاکرات بین سوریها و طرفهای بین الملل در شهر ژنو آماده کنند.

این در حالی است که بین روسیه و آمریکا سخنی جدی حاکی از یک معادله جدید بجای نسخه ژنو یک، مطرح است و شکست و موفقیت هم از شانس مساوی برخوردارهستند.

تقریبا می توان گفت که همه قبول دارند،نظام سوریه بسیار قویتر از اجلاس ژنو 1 در اجلاس ژنو 2 شرکت کرده اما مخالفان برعکس، بسیار نگران و پراکنده هستند.

هرگز نمی توان گفت که نظام سوریه پذیرفته است از موضع برابر با مخالفان وارد مذاکرات ژنو 2 شود و ائتلاف مخالفان و حامیان آن را به رسمیت شناخته باشد اما به نظر می رسد که آمریکا این رویکرد نظام سوریه را قبول کرده است.

خاورم ** 1324**1577
کد N75755