دبیرکل مجمع جهانی داووس با روحانی دیدار کرد/نخستین اظهارات رئیس جمهور در سوئیس

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه پس از ورود به محل برگزاری اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس با ˈکلاوس شواپˈ دبیر کل این مجمع دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا روحانی در این دیدار دیدگاه ها و دیپلماسی تهران را در زمینه تلفیق سیاست های خارجی با تعاملات اقتصادی با دیگر کشورهای جهان تشریح کرد. دبیر کل مجمع جهانی اقتصاد نیز از حضور رئیس جمهور کشورمان در این نشست استقبال کرد .

رییس جمهوری ایران پیش از سفر به داووس درباره جایگاه این اجلاس گفت: حضور ایران در نشست داووس، افزون بر مسایل اقتصادی برای طرح نظرات سیاسی، منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی، بسیار موثر خواهد بود و این اجلاس و نشست های مختلف، فرصتی برای تبیین نظرات ایران است.

همچنین به گزارش خبرآنلاین رئیس جمهوری در بدو ورود به فرودگاه زوریخ به منظور شرکت در چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس در گفتگو با واحدمرکزی خبر برخی از اهداف سفر خود را تشریح کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی بحث تلفیق سیاست خارجی ایران و تعاملات اقتصادی با دنیا را یکی از اهداف دیپلماسی‌های دولت تدبیر و امید خواند و گفت: بحث تلفیق دیپلماسی اقتصادی و نفتی باسیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دستور کار این دولت است و ما در این اجلاس سعی خواهیم کرد، این موضع را به خوبی تبیین کنیم.
رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به حضور گسترده و چشمگیر سران کشورهای جهان و جمع شدن همه ظرفیتهای مالی و اقتصادی جهان در داووس گفت: این فرصت خوبی برای جمهوری اسلامی است تا ظرفیت‌های اقتصادی و فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف را به عنوان کشوری با امکانات و قابلیت‌های منحصر به فرد ارائه نماید.
رئیس جمهوری خاطر نشان کرد که رونق اقتصادی در ایران نه تنها باعث شکوفایی و رونق اقتصادی منطقه بلکه جهان خواهد شد و این یکی دیگر از موضوعاتی است که ما قصد داریم آن را در داووس تبیین کنیم.
رئیس جمهوری با اشاره به دیدارهایی که قرار است در حاشیه اجلاس مجمع جهانی داووس برگزار شود، گفت: در این ملاقات‌ها به طرف‌های خود خصوصا طرف‌های اروپایی، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری از دست رفته در ایران را یادآور خواهیم شد و برای آنها تشریح خواهیم کرد که آنها چقدر در سالهای گذشته به دلیل دوری از ایران و کاهش سطح تعاملات اقتصادی خود با کشورمان متضرر شده اند.
دکتر روحانی در ادامه تاکید کرد: اگرچه عمده این کشورها هم اکنون متوجه شده اند که این تنها ایران نبود که از قِبَل تحریم‌ها متضرر شده بلکه آنها نیز متحمل ضررهای جبران ناپذیری شده اند.
2929

کد N75567