تعلیق در برابر تعلیق /پرونده

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,غنی سازی

دوشنبه هفته ای که گذشت یک روز تاریخی برای دولت یازدهم و مردم ایران بود.

سید صادق روحانی: روز دوشنبه روزی بود که با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران رسما و به صورت داوطلبانه غنی سازی 20 درصد را تعلیق کرد.( ایــــنــــجــــا ) این خبر را محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد.

البته شب قبل از آن علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرد و درباره اقداماتی که ایران در چهارچوب برنامه اقدام مشترک انجام خواهد داد توضیحاتی را ارائه کرد. صالحی گفت: تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی 20 درصد در دو آبشار در نظنز و چهار آبشار در فردو صورت می‌گیرد که قرار است اتصالات بین آبشارها متوقف شود.

وی همچنین گفت که بر اساس توافق ژنو، قرار است سوخت رآکتور اراک به تأسیسات و محوطه رآکتور وارد نشود. بازرسان در دو روز گذشته به انبارها سرکشی کردند و دیدند که در رآکتور و انبارهای آن، آب سنگین وجود ندارد. همچنین آنها بررسی کردند که سوختی به رآکتور انتقال نیافته باشد. (ایـــنـــجـــا)

پس از اینکه ایران اقدامات لازم جهت تعلیق غنی سازی را انجام داد خبرگزاری رویترز از تایید این اقدام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد و نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه)اعلام کرد که ایران براساس توافق هسته ای با گروه1+5، غنی سازی اورانیوم درسطح 20درصد را به حالت تعلیق در آورد. خبرگزاری انگلیسی رویترز افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی با اعلام این خبر درگزارش خود آورده است ایران رقیق سازی ذخایر اورانیوم با غنای 20درصد را نیز آغاز کرد.(ایــــنــــجــــا)

پیش از این شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد به محض دریافت تائیدیه آژانس مبنی بر انجام تعهدات از سوی ایران، قوانین لازم را برای رفع محدودیت‌های تجاری با ایران بر اساس توافق ژنو، تصویب می‌کند. (ایـــنـــجــــا)

با اجرایی شدن گام نخست توافق نامه ژنو که به برنامه اقدام مشترک معروف شده است طرف ایرانی متعهد می شود :

1-      تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی 20 درصد در دو آبشار در نظنز و چهار آبشار در فردو

2-      سوخت رآکتور اراک به تأسیسات و محوطه رآکتور وارد نمی شود.

3-      تولید قرص، میله و مجتمع سوخت در مجتمع اصفهان متوقف می شود. (ایــــنـــجــــا)

همچنین طرف غربی هم متعهد می شد که:

1-       توقف ممنوعیت قوانین بیمه و حمل و نقل در رابطه با محموله‌های نفت ایران

2-       فراهم کردن قوانین حمل و نقل و خدمات بیمه برای کشورهای ثالث واردکننده نفت ایران یعنی هند، چین، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان

3-      توقف مقررات تحریمی بر واردات، خرید یا حمل و نقل محصولات پتروشیمی ایران

4-      پوشش تمامی خدمات نظیر تامین مالی، کمک مالی، پوشش بیمه و بیمه اتکایی برای کشورهای ثالث

5-      تعلیق ممنوعیت تجارت طلا و فلزهای گران‌بها با دولت ایران، هیات‌های عمومی، بانک مرکزی ایران یا افراد و نهادهای خصوصی

6-      اتحادیه اروپا نقل و انتقالات مالی برای تجارت غیرتحریمی نظیر مبادلات تجاری برای اهداف بشردوستانه مانند مواد غذایی و دارو را تسهیل خواهد کرد.(ایـــنــــجـــــا)

اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 با برخی واکنش ها در مقامات سیاسی دنیا روبرو شد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهار نظری تکراری گفت: توافق موقتی که روز دوشنبه اجرایی شد جلوی دستیابی تهران به آنچه وی توانایی اتمی نظامی خواند را نمی‌گیرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در سخنرانی‌اش در پارلمان این رژیم مدعی شد که توافق ژنو به اندازه کافی پیش نمی‌رفت و از کشورهای جهان خواست به دنبال توقف کامل "قطار هسته‌ای ایران" در توافق دایمی برنامه‌ریزی‌شده برآیند.(ایـــنـــجـــا)

در ایران هم روزنامه کیهان با نامتوازن خواندن توافقنامه خبر اجرایی شدن آن را داد و نوشت: با تعلیق غنی‌سازی 20 درصد و تائید آن از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران رسما اجرای گام اول توافق ژنو را آغاز کرد.(ایــنـــجـــــا)

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال با اشاره به آغاز اجرایی شدن توافق هسته ای ژنو از سوی ایران و قدرت های جهانی از تمایل غول های اقتصادی از جمله غول های نفتی و گازی به ایران برای سرمایه گذاری خبر داد.(ایــنـــجــــا)

آغاز برنامه اقدام مشترک در ایران و آمریکا برای همه خوشحال کننده نیست.در آمریکا تندروهای حامی رژیم صهیونیستی و در ایران منتقدان دولت، چندان به طرفهای مقابل خوشبین نیستند. دانشجویان ایرانی خارج از کشور، صادر کنندگان، صنعت گران، بازاریان و دانشگاهیان و... از جمله گروه‌های خوشنود از اجرای توافق ژنو هستند.در ایران یکی از روزنامه‌های منتقد دولت، دیروز در پس زمینه سیاه و سفید، تیتر اول خود را«هولوکاست هسته ای» انتخاب کرد.رسانه‌های حامی دولت اما از کلید خوردن رفع تحریمها نوشتند و وعده بهبود اوضاع را دادند.( برای ارزیابی از تاثیرات اجرایی شدن توافق ژنو ایـــنـــجـــا را مطالعه بفرمایید)

2929

 

 

کد N75484