مقام ارشد نظامی روس: مذاکرات روسیه و ناتو در باره امنیت موشکی اروپا بی نتیجه بود

ناتو,امنیت موشکی

مسکو- ایرنا- رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد: مذاکرات هیأت های روسیه و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی در قالب شورای روسیه- ناتو در باره امنیت موشکی اروپا بی نتیجه بود.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، ژنرال والری گراسیموف روز چهارشنبه در پایان نشست شورای روسیه-ناتو در سطح روسای ستاد های کل نیروهای مسلح گفت: هیچ نتیجه ای از مذاکرات دو طرف در باره مسایل امنیت موشکی قاره اروپا به دست نیامد.

وی افزود: در همین حال شاهد هستیم که طرح های استقرار بخش اروپایی سامانه پدافند موشکی آمریکا اجرا می شوند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفت: در مسأله گزارش رزمایش ستادی و رایانه ای مربوط به وضع تهدیدهای موشکی قاره اروپا که در سال 2012 در آلمان برگزار شد با بن بست مواجه شده ایم.

گراسیموف هشدار داد: بدون توجه به نگرانی های روسیه در مورد سامانه پدافند موشکی قاره اروپا، وضع بدتر خواهد شد و این مورد را به شرکای خود در ناتو صریحاً اعلام کردیم.

وی در عین حال گفت که در نشست شورای روسیه-ناتو برنامه همکاری های دو طرف در عرصه تروریسم و راهزنی دریایی تأیید شد.

آمریکا به بهانه تهدید موشکی برخی کشورها برای کشورهای اروپایی، از یک و نیم سال پیش استقرار اجزای سامانه موشکی در برخی کشورهای اروپای شرقی را آغاز کرده است.

این مساله نگرانی مقامهای روس را برانگیخته و آنها از امکان تدابیر متقابل برای حنثی سازی تاثیرات این سامانه سخن گفته اند.

آلکساندر گروشکو نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تازگی در این باره گفت: استقرار اجزای سامانه پدافند موشکی آمریکا در کشورهای اروپای شرقی نگرانی روسیه را برانگیخته است.

وی افزود: شاهد توانمندتر شدن سامانه موشکی آمریکا و ناتو در اروپا هستیم و معلوم نیست این روند چه زمانی خاتمه خواهد یافت.

نماینده روسیه در ناتو اضافه کرد: تصمیم ها ( از سوی روسیه) دراین باره در مراحل مختلف و در وهله نخست با توجه به درجه رشد فناوریهای مربوطه و قابلیت اجرایی اقدامات طرف مقابل از نظر فنی گرفته می شود.

اروپام/2242**518**1504
کد N75458