جان کری : ایران نقش موثری در روند صلح سوریه دارد

ژن

نیویورک، ایرنا - جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با اعتراف به نقش سازنده و موثر ایران برای حل بحران سوریه گفت : این آخرین کنفرانس برای رسیدن به صلح در سوریه نخواهد بود و امیدوارم که تهران در نشست های بعدی مشارکت کند.

به گزارش ایرنا، جان کری در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درخصوص چرا ایران به این کنفرانس دعوت شد، اظهار داشت این مسلئه کاملا روشن است زیرا اجرای مفاد توافقنامه ژنو یک اساس شرکت در این کنفرانس بود و ایران هم حاضر به پذیرش این شرط نبود.

وی افزود : ایران می تواند نقش مهم و سازنده ای برای کمک به حل بحران سوریه ایفا نماید و امیدواریم که در نشست های آتی حضور سازنده داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا باردیگر دولت بشار اسد را به جنایت علیه مردم سوریه متهم کرد و گفت : کاخ سفید همچنان به حمایت های خود از گروههای مخالف سوری ادامه می دهد.

وی با بیان اینکه مردم سوریه در هراس و وحشت از شکنجه و زندان زندگی می کنند، گفت : آمریکا به دنبال تشکیل دولتی است که امنیت و صلح را برای مردم این کشور به ارمغان بیاورد.

کری با اشاره به این نکته که بحران سوریه همزمان با تحولات سه سال گذشته خاور میانه و بهار عربی آغاز شد گفت که جوانان سوری همچون سایر کشورهای منطقه به دنبال تغییر در کشورشان بودند اما با اتهام به تروریست بودن شکنجه و زندانی شدند و جان خود را از دست دادند.

وی افزود : تظاهر کنندگان در سوریه هم گروهی از جوانان و دانشجویان بودند و نه گروههای تروریستی.

کری با اشاره به این که در جریان درگیری های بیش از 100 هزار نفر از مردم جان خود را از دست داده اند، تاکید کرد بشار اسد در دولت آینده سوریه جایگاهی نخواهد داشت.

وی افزود : اقدامات دولت سوریه به گونه ای است که بیشترین جاذبه را برای گروههای تروریستی فراهم کرده است و آنها به راحتی می توانند وارد سوریه شوند.

کری با اشاره به این که در کنفرانس امروز نمایندگان اکثر کشورها سیاست های دولت اسد را محکوم کردند، گفت : آمریکا در کنار سایر گزینه ها ، کمک های خود به گروههای مخالف را قطع نخواهد کرد.

اروپام 1908
#ژن
کد N75430