چرا احتمال موفقیت کنفرانس ژنو 2 کم است؟

آمریکا اروپا

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: کنفرانس ژنو 2 در حالی در روز اول به پایان رسید که اختلاف قدرت های بزرگ و عدم حضور ایران در این نشست حکایت از آن دارند که این نشست دستاورد قابل توجهی به همراه نخواهد داشت.

کنفرانس ژنو 2 درباره سوریه در حالی با حضور هیئت های 30 کشور جهان در مونترو سوئیس آغاز بکار کرد که به اذعان بسیاری شروعی متزلزل داشته و امیدی به دستیابی به یک نتیجه مثمر ثمر در آن دیده نمی شود.

بسیاری از رسانه های جهان این نشست را محکوم به شکست می داننند و دلایل آن را اختلاف نظر قدرت های بزرگ جهانی به ویژه آمریکا و روسیه بر سر سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه ،صدور بیانیه های تند مخالفان سوری حاضر در نشست و نمایندگان دولت سوریه علیه یکدیگر ، اختلاف بین مخالفان سوری و عدم حضور کشوری موثر در این نشست مثل ایران می دانند.

ریشه اختلافات آمریکا و روسیه از تاکید آمریکا بر پایبند بودن به اعلامیه نشست ژنو 1 است که طی آن بر تشکیل دولت انتقالی در سوریه برای خروج از بحران تاکید شده است ، بیانیه ای که آمریکا و روسیه دو برداشت متفاوت از آن دارند آمریکا معتقد است تشکیل دولت انتقالی به این معنی است که بشار اسد رئیس جمهور فعلی سوریه باید از قدرت حذف شود معنایی که روسیه شدیدا با آن مخالف است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا امروز در این نشست مجددا بر حذف بشار اسد از قدرت تاکید کرد در حالی که سرگئی لاوروف آن را رد کرد.

همچنین خبرهایی امروز در برخی رسانه ها منتشر شد که حکایت از آن دارد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار ماه قبل بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی تاکید کرده است که روسیه به هیچ وجه مذاکره درباره سرنوشت بشار اسد را نخواهد پذیرفت.

از دیگر مشکلاتی که به نظر می رسد موجب شکست مذاکرات ژنو خواهد شد عدم اجماع گروه های مخالف دولت سوریه شد بطوریکه ائتلاف موسوم به مخالفان ملی سوریه با خروج شورای موسوم به ملی سوریه از آن دچار شکاف بزرگی شده است. حتی زمانی که موضوع حضور در کنفرانس از سوی مخالفان در استانبول ترکیه از سوی این ائتلاف مطرح شد، نتوانست اجماع برای شرکت به دست آورد.

همچنین به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران عدم حضور ایران در این نشست به معنی شکست کنفرانس ژنو 2 پیش از آغاز آن است. بطوریکه سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بازپس‌گیری دعوت ایران از سوی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل را به منزله " اشتباهی بسیار بزرگ" خواند.

بسیاری اذعان دارند که قدرت و نفوذ ایران برای حل بحران سوریه از حضور بسیاری از شرکت کننده در این نشست بیشتر است و ایران را جزء 5 کشور اول اثرگذار شرکت کننده در این نشست می دانند.

در راستای مشکلات بر سر راه مذاکرات، رسانه های عمده جهان از بی نتیجه بودن احتمالی مذاکرات ژنو 2 خبر داده اند:

شبکه بی بی سی با اشاره به کشمکش های موجود در روز اول مذاکرات اعلام کرد: هیئت های حاضر در کنفرانس ژنو 2 امیدی به پیشرفت مذاکرات ندارند و معتقدند که به این مذاکرات صرفا باید به عنوان اولین گام در این روند نگاه کرد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن نیز به نقل از هیئت آمریکایی حاضر در نشست ژنو نوشت: امیدی به گشایش سیاسی در این کنفرانس نیست و تلاش ها بر روی ایجاد اقدامات اعتماد ساز متمرکز خواهند شد مثل ایجاد آتش بس و گشودن راهی برای رساندن کمک های بشر دوستانه.

همچنین خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از دیپلمات های حاضر در کنفرانس ژنو نوشت: دیپلمات ها معتقد هستند که نباید انتظار زیادی از مذاکرات ژنو داشت هر چند که تاکید می کنند تنها راه حل بحران سوریه مذاکرات هستند.

-------------- 

پیمان یزدانی