بشار الجعفری افشا کرد:

حضور معاندان نظام سوریه در ژنو 2/ در حال جنگ با تروریسم هستیم

آفریقا و خاورمیانه

نماینده سوریه در سازمان ملل با انتقاد از نحوه برگزاری کنفرانس ژنو 2 اسنادی را در زمینه حمایت کشورهای غربی و عربی از تروریست ها فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، "بشار الجعفری" نماینده سوریه در سازمان ملل طی یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر مونترو سوئیس گفت: نکات مهمی در نشست امروز مطرح شد. سوریه با هیئتی بلند پایه در نشست ژنو 2 حضور داشت. ما با برگزاری نشستی که روز جمعه با نظارت سازمان ملل برگزار خواهد شد، استقبال می کنیم.

وی افزود: سخنانی که در این نشست ایراد شد توسط کشورهایی بود که به عنوان طرف سوم بود و عمدتا مسائلی بود که طی دو سال اخیر مطرح شده است. هیئتهایی که حضور داشتند از سوی کشورهایی شرکت کردند که با سوء نیت حضور داشتند و مخالف نظام سوریه بودند.

الجعفری تاکید کرد: ما به شکل برگزاری نشست امروز انتقاد داریم، با نگاهی به شرکت کنندگان در این نشست می بینیم که نمی توان گفت حاضران، نمایندگی جامعه جهانی را داشته اند. تبلیغات کورکورانه ای در حاشیه نشست وجود داشت که غیرسازنده است. ما نیازمند پایان دادن به تروریسم و جنگ در سوریه هستیم. وی خطاب به مخالفان دمشق گفت: تروریست ها باید تصمیم بگیرند که مذاکره کننده باشند و یا جنگ سالار، انتخاب هر دوی اینها ممکن نیست. نخستین مسئله ای که در طرح "کوفی عنان" مطرح شد این بود که خشونت ها در سوریه متوقف شود. سپس این مسئله در بیانیه نماینده جدید سازمان ملل مطرح شد. این نکته ای کلیدی است که به سوریه در حالت کلی کمک می کند. پایان خشونت ها ضروری است. ما می بینیم که بیش از 90 درصد مخالفان دولت سوریه را تروریست ها تشکیل می دهند.

نماینده سوریه در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنان ضمن افشای اسنادی در مورد حمایت کشورهای غربی و عربی از تروریست ها اظهار داشت: ما هزاران نامه رسمی به سازمان ملل ارسال کرده ایم. اسناد معتبر و مستند در مورد مبارزه با گروه های تروریستی به شورای امنیت ارسال کرده ایم که اگر در یک جا جمع کنیم دهها کیلوگرم وزن آن می شود. ما فهرست تروریست های شرکت کننده در درگیری های سوریه را با نام و تمامی مشخصات ارسال کرده ایم. تروریست هایی از لیبی و دیگر کشورهای منطقه در سوریه می جنگند.

وی افزود: ما از اروپا در سوریه تروریست داریم. رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر انگلیس اعتراف کرده اند که "جهادگران" این کشورها در سوریه می جنگند. تروریست ها مدعی اند در حال انجام جهاد مقدس علیه نظام سوریه هستند.  

وی تأکید کرد: بیش از 500 تروریست که ما اسامی آنها را داریم از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شده اند. از مرز لبنان 400 تن سلاح و مواد منفجره وارد خاک ما کرده اند. مدرک دیگری نشان می دهد که سه هواپیمای هرکولس عربستان تروریست هایی را از یمن به مرز سوریه منتقل کرده اند. مدارک ما نشان می دهد که در سال 2013 صدها تروریست عرب در سوریه کشته شده اند.

الجعفری یادآور شد: مدرک دیگری که بسیار مهم است، سندی که در روزنامه "یورت" ترکیه منتشر شده نشان می دهد تروریست ها در شهر قاضیان تپ ترکیه سلاح های شیمیایی را بر روی خرگوش ها تست کرده اند، آنها می خواستند این سلاح ها را بعدا علیه سوریه استفاده کنند. مدارکی داریم که نشان می دهد قطر و ترکیه در انتقال سلاح های تروریست ها به سوریه دست دارند. مدرک دیگری داریم که مربوط به عزیمت  26 تروریست به سوریه است. اینها اطلاعاتی است که مبتنی بر ارقام رسمی و مدارک مستند است.

وی در پایان تاکید کرد: مسئله ای که اینجا مطرح است این است که آیا این مردم سوریه هستند که باید در مورد آینده خود تصمیم بگیرند و یا دیگران؟ آنچه که ما از این کنفرانس انتظار داریم کمک به مشارکت مردم در تصمیم گیری و نیز کمک به آنها برای مقابله با تروریسم است. قطعنامه شورای امنیت بر لزوم مقابله با تروریسم و حامیان آنها تاکید دارد. ما تمامی تسلحیات قانونی خود را در راستای مقابله با تروریست ها و اقدامات جنایتکارانه آنها به کار گرفته ایم.