روسیه خواستار جلب مشارکت ایران در روند حمایت از مذاکرات سوری شد

ایران,مذاکرات سوری

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواستار جلب مشارکت جمهوری اسلامی ایران در روند حمایت از مذاکرات سوری شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو دولتی صدای روسیه، لاوروف که در رأس هیأتی در کنفرانس ژنو2 شرکت کرده بود، در جمع خبرنگاران گفت: با بسیاری از شرکت کنندگان در کنفرانس گفت وگو کردم و حتی از یک نفر نشنیدم که ترکیب بازیگران خارجی حاضر در آن را ایده آل بداند.

وی افزود: بسیاری به طور علنی در جریان مباحثات می گفتند که ایران نقش بسیار مهمی ایفا می کند و باید راهی برای جلب مشارکت ایران در روند حمایت مذاکرات سوری یافت.

وزیر خارجه روسیه گفت: از طرف مقامات سازمان ملل متحد هم توضیح قانع کننده ای در باره مشارکت یا عدم مشارکت ایران در کنفرانس ژنو2 نشنیدم.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی وضع ایده آل، امکانپذیر نبود زیرا بیانات پرحرارت زیادی از دو طرف به گوش رسید.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه سخنان خود با استناد به اظهارات دبیر کل سازمان ملل به آمادگی طرف های سوری برای آغاز مذاکرات اشاره کرد و گفت: امید فراوان هست که به رغم اظهارات پرحرارت هیأت های دولت سوریه و معارضان در کنفرانس، مذاکرات بین آنها آغاز شود.

وی اضافه کرد: نتایج روند مذاکرات سوری به عواملی همچون فشار خارجی بر دو طرف بستگی دارد.

لاوروف گفت: هیأت سوری به ما اطمینان داده است که با عزم جدی در کنفرانس شرکت کرده و می خواهد مذاکره کند و در باره طیف وسیعی از مسایل فرا روی سوریه به گفت وگو بپردازد.

وی ادامه داد: روند بسیار پیچیده ای آغاز شده است اما برگزاری کنفرانس ژنو2 اتفاق بسیار مثبتی است. برای نخستین بار در سه سال مناقشه خونین که پیچیده ترین شرایط انسانی را در جهان به بار آورد، طرف های سوری به رغم اتهامات متقابل برای آغاز مذاکره با یکدیگر موافقت کردند.

وزیر خارجه روسیه با بیان این که طرح مبادله اسرا و گروگانها تنظیم می شود، اظهار داشت: به اتفاق طرف آمریکایی و مقامات سازمان ملل برای تنظیم این طرح تلاش می کنیم.

لاوروف گفت: باید برای این منظور فهرست های دو طرف را دریافت کرد و در زمان حاضر به این مسأله می پردازیم.

وی در باره مشارکت طرف های سوری در حل مسایل انسانی این کشور گفت: احساس می کنیم طرف های سوری برای برداشتن گامهای عملی در این زمینه آمادگی دارند تا مواد غذایی و کمک های انسانی به مناطق نیازمند به این کمک ها ازجمله منطقه حلب سوریه انتقال یابد.

وی اضافه کرد: هم اینک ارسال کمک های انسانی به منطقه حمص مطرح است و شرکای ما که بر معارضان نفوذ دارند، اطمینان داده اند گروه های مسلح مخالف دولت سوریه در منطقه حمص با دسترسی ساکنان این منطقه به کمک های انسانی موافقت کرده اند.

کنفرانس ژنو2 امروز در شهر مونتروئه سوییس آغاز بکار کرد.

اروپام/2242**518**1504
کد N75371