تحلیل مواضع متناقض بان کی مون درقبال حضور ایران در ژنو 2

سازمان ملل

نیویورک، ایرنا - بان کی مون طی ماههای گذشته بارها و بارها بر نقش مهم و کلیدی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل بحران سوریه تاکید کرده و مصرانه خواستار حضور تهران در کنفرانس بین المللی ژنو دو بود.

بان کی مون موکدا در کنفرانس های خبری و ملاقات دو جانبه و چند جانبه با رهبران کشورهای مختلف جهان بر این گفته و باور خود اصرار ورزید و تلاش کرد از نفوذ و ظریفت ایران برای پایان دادن به درگیریهای خونین در سوریه استمداد بطلبد.

یکشنبه گذشته و در یک روز تعطیل بان کی مون خبرنگاران را به یک کنفرانس خبری ویژه فراخواند تا دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس بین المللی صلح سوریه را اعلام کند که این خبر بلافاصله به تیتر یک رسانه های مختلف خبری جهان تبدیل شد.

هرچند بان کی مون همزمان از 9 کشور دیگر برای دعوت در کنفرانس ژنو دو دعوت کرد اما هیچ کدام از این کشورها مورد توجه خاص محافل رسانه های و دیپلماتیک جهان قرار نگرفتند، زیرا تنها دعوت از تهران بود که به عنوان رویدادی بزرگ و یک دستاورد مهم برای بان کی مون به منظور افزایش ضریب موفقیت در کنفرانس ژنو دو به واسطه حضور ایران قلمداد شد.

بان کی مون نیک می دانست که دعوت از تهران به با توجه به فشارهای آمریکا، گروههای مخالف و برخی کشورهای منطقه که از ابتدا بحران در سوریه به منظور سرنگونی دولت بشار اسد از هیچ کمک و امکانی برای رسیدن به این هدف کوتاهی نکرده اند، علم مخالفت را برخواهند داشت و کار را برای او دشوار خواهند کرد.

لذا زمانی دعوت از ایران را مطرح کرد همه دعوت شدگان به کنفرانس ژنو دو حتی گروههای مخالف هم اعلام آمادگی کردند، به گفته دبیرکل سازمان ملل او 48 ساعت قبل از دعوت از تهران با بسیاری از مقام های کشورهای مختلف از جمله روسیه، امریکا و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تلفنی گفت وگو کرده بود.

نکته بسیاری مهمی که در رسانه ها مغفول ماند، اظهار نظر صریح محمد جواد ظریف چند ساعت قبل از اینکه بان کی مون دعوت از تهران را رسما اعلام کند، بود. وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه ای بار دیگر بر مواضع جمهوری اسلامی ایران را برای دبیرکل سازمان ملل تشریح و تاکید کرد که ایران هیچ پیش شرطی را برای شرکت در کنفرانس ژنو دو نمی پذیرید.

اما دبیرکل سازمان ملل با تاسی از مشاورات سیاسی خود اطلاع کامل از اینکه هر چند تا برگزاری کنفرانس مذکور تنها 48 ساعت زمان باقی مانده بود اما می دانست تحت فشار جریان ها و گروههای مخالف قرار خواهد گرفت ، لذا هنگام اعلام خبر دعوت از ایران، جمله ای ظریف ، دیپلماتیک و حساب شده به کار برد.

(Iran understanding ) ˈایران می داند که اساس این نشست اجرای مفاد ژنو یک استˈ این جمله دبیرکل سازمان ملل از چندجهت قابل واکاوی است، بالطبع مسوولان جمهوری اسلامی همچون سایر کشورها از مفاد ژنو یک مطلع بودند اما در کنار این اطلاع بارها بر مواضع خود مبنی بر نپذیرفتن هیچ گونه پیش شرطی تاکید کردند و یکی از دلایل تاخیر در دعوت از تهران به رغم درخواست بسیاری از سران کشورهای مختلف برای دعوت از ایران در همین نکته نهفته بود.

نکته مهم و اساسی این است که بان کی مون به رغم اطلاع از مواضع مقام های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه برای حضور در نشست مذکور هیچ گونه پیش شرطی را نخواهند پذیرد و این موضع چند ساعت قبل ازدعوت رسمی او توسط دکتر ظریف باردیگر تکرار شد ، چرا از این ایران دعوت کرد و چرا بعد از دعوت تا این حد متزلزل برخورد نمود و مجبور به عقب نشینی شد و برای سرپوش گذاشتن بر افتضاح سیاسی خود مجبور شد که وانمود کند ˈگمان می کرده است که آقای ظریف این شرط پذیرفته است.ˈ

کارشناسان و دیپلمات های ارشد و با سابقه سازمان ملل به این پرسش ها این گونه پاسخ می دهند که با توجه به شخصیت تاثیرپذیری آمریکا از چند کشور به ویژه آمریکا او مقام مسوولی برای اتخاذ چنین تصمیم مهم و ریسک پذیری نبود، لذا طی ماههای گذشته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به گونه اظهار نظر و عمل کرده که بان کی مون به عنوان دبیرکل سازمان ملل مجری وهدایت گر اصلی برگزاری کنفرانس صلح سوریه نیست.

طی ماههای گذشته اظهار نظرها و بیانیه های مقام های آمریکایی در خصوص بحران سوریه و برگزاری کنفرانس ژنو دو و به تاسی آن اظهار نظرها و بیانیه های مشابه به آن به وضوح نشان می دهد که دبیرکل سازمان ملل تا چه از مقام های کاخ سفید به ویژه جان کری تاثیرپذیر است واین تاثیر پذیری تنها مربوط به موضوع بحران سوریه نیست بلکه دربسیاری دیگر از موضوعات مهم جهانی به ویژه خاورمیانه و به صورت بسیار ویژه برقراری صلح در سرزمین های اشغالی نمایان است.

لذا به خاطر همین نگاه مایوس آمیز به دبیرکل سازمان ملل بود که روز دوشنبه در محافل دیپلماتیک در سازمان ملل با حیرت و تعجب خاصی این اقدام دبیرکل را مورد تحلیل های موشکافانه و سیاسی خود قرار و از این تصمیم متعجب شده بودند اما با امید بیشتری در خصوص دستاوردهای احتمالی کنفرانس ژنو دو اظهار نظر می کردند.

تحلیلگران ارشد مسایل مهم جهانی و منطقه ای در سازمان ملل معتقدند هر چند که بان کی مون در دور دوم ریاست خود بر دبیرخانه سازمان ملل قرار دارد و به طبع دیگر نیازی به حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا به عنوان میزبان این نهاد بین المللی که از نفوذ قابل ملاحظه ای در ارکان تصمیم گیری و تصمیم سازی آن برخوردار است، ندارد، اما شخصیت تاثیرپذیر و دنباله رو او اجازه اتخاذ تصمیم های بزرگ و مهم برای مهار بسیاری از بحران های جهانی که به واسطه عملکرد ضعیف شورای امنیت و تصمیم شخص دبیرکل هرروز بیشتر و پیجیده تر می شود، را نخواهد داد.

آقای ظریف در واکنش به عقب نشینی بان کی مون از موضع خود در خصوص دعوت از ایران گفت : بان کی مون درهفته گذشته چندین بار با من تماس گرفت، درهمه این تماس ها صریحا به ایشان گفتم که هیچگونه پیش شرطی را نمی پذیریم و هرگونه اظهارنظری از طرف ایشان که متضمن این باشد که ایران شرطی را برای حضور در نشست پذیرفته خلاف واقع می دانیم و زیرا کاملا از دیدگاه و مواضع ما اطلاع داشت.

وی با تاکید بر اینکه دبیرکل سازمان ملل بعد از اعلام دعوت از ایران تحت فشار قرار گرفت، اظهار داشت : ما از دو موضوع متاسف هستیم، اول از این متاسفیم که بان کی مون بر اثر فشاری که به آن وارد شد پیشنهاد خود را پس گرفت و آنچه بیشتر باعث تاسف است نداشتن شهامت برای اعلام دلیل پس گرفتن دعوت بود.

وزیر خارجه با تاکید بر اینکه بان کی مون تحت فشار آمریکا و برخی گروهها که دستشان به خون مردم سوریه آغشته است، دعوت خود را پس گرفت،اظهار داشت من این رفتار را در شان دبیرکل سازمان ملل نمی دانم و باعث تاسف است که این رفتار را از خود بروز داده است.

اکنون یک نمونه از سیاست های مدیریتی آقای دبیرکل در عرصه بین المللی (دعوت از ایران و رد دعوت آن ظرف 48 ساعت) سوال های بسیار زیادی در ذهن ملت ایران و بسیاری از کارشناسان مسایل سیاسی و اجتماعی ایجاد کرده است، درمصاحبه اختصاصی که قرار است آقای بان کی مون بعد از نشست ژنو دو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مقر اصلی سازمان ملل انجام دهد، نظرات دبیرکل را در خصوص برخی از این سوال جویا خواهیم شد.

اروپام 1908/1547
کد N75121