کارشناس آلمانی:برلین همه توان خود را برای دخیل کردن ایران درمذاکرات سوریه بکار گیرد

ایران,نشستژنو 2

برلین - ایرنا - ˈموریل آسه بورگˈ تحلیلگر سیاسی و کارشناس ارشد بنیاد علم و سیاست از دولت آلمان خواست هر آنچه را در توان دارد برای دخیل کردن ایران در مذاکرات بین المللی مربوط به سوریه انجام دهد.

به گزارش ایرنا،در ادامه انتقادات از عملکرد دبیر کل سازمان ملل متحد در پس گرفتن دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 درمورد سوریه،این تحلیلگر آلمانی امورخارمیانه تاکید کرد: ایران کشور مهمی در منطقه بوده و می تواند از نقش مهمی در به نتیجه رسیدن تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه برخوردار باشد پس حتما باید در مذاکرات مربوط به بحران این کشور،مورد توجه قرار گیرد.

آسه بورگ ، باتاکید بر اینکه دولت آلمان باید از همه توان سیاسی و دیپلماتیک خود استفاده کند تا ایران در نشست های بین المللی بعدی درمورد سوریه حضور داشته باشد، تصریح کرد: اگر شما یک طرف از موضوع سوریه را در مذاکرات نادیده بگیرید،شاید در کوتاه مدت کار ساده ای داشته و بتوانید اهداف خود را محقق کنید اما به طور حتم این اقدام موجب کاسته شدن از شانس دسترسی به توافق نهایی و اجرای کامل آن خواهد شد.

کارشناس بنیاد علم و سیاست آلمان با بیان اینکه مصوبات نشست ژنو 1 که سال گذشته برگزار شد هنوز عملی نشده است،تاکید کرد:یکی از دلایل مهمی که نشست ژنو 1 نیز در تحقق اهداف خود ناکام ماند این بود که قدرت های مهم منطقه ای از جمله ایران در آن حضور نداشتند و نظرات آنها شنیده نشد و طبیعی است که آنها نیز تصمیمات این نشست را نپذیرند.

آسه بورگ در رابطه با نتیجه نشست ژنو 2 در مونترو و اینکه در دستیابی به اهداف مورد نظر از جمله تشکیل دولت انتقالی موفق خواهد بود یا نه،پیش بینی کرد که این نشست چندان موفقیتی در تحقق اهدافش نداشته باشد.

اروپام** 2051** 1701/1547
کد N75100