فاضل‌لنکرانی:

پژوهش‌های قرآنی حوزه‌ها به مراکز علمی جهان اسلام عرضه شود

سیاسی

مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تاکید بر لزوم ارائه پژوهش‌های قرآنی به جهان گفت: متاسفانه بسیاری از کتب و پژوهش‎های فاخر حوزوی در کتابخانه‎های حوزه قم باقی می‌ماند.

مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تاکید بر لزوم ارائه پژوهش‌های قرآنی به جهان گفت: متاسفانه بسیاری از کتب و پژوهش‎های فاخر حوزوی در کتابخانه‎های حوزه قم باقی می‌ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار با معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پس از انقلاب اسلامی توجه بسیاری به قرآن و مباحث قرآنی شد و در این راستا مجموعه‎های زیادی در این زمینه ایجاد شده است.

وی افزود: حوزه علمیه نیز با وجود اینکه هنوز به ظرفیت‎های عظیم خود در رابطه با قرآن نرسیده است ولی کارهای در خور توجهی انجام داده است.

مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: یکی از مهمترین کارهایی که متولیان قرآنی کشور باید انجام دهند، تشکیل یک کارگروه ناظر و رصدگر برای رصد برترین و جدیدترین فعالیت‏‌های قرآنی و ارائه آنها به جهان اسلام است.

فاضل لنکرانی افزود: باید به گونه‏‎ای عمل شود که فعالان قرآنی التزام پیدا کنند که کارهای جدیدی در عرصه قرآن‌پژوهی انجام دهند و فعالیت‌های جدید در زمینه ترجمه، تفسیر و پژوهش قرآنی به جهان اسلام ارائه شود.

این استاد حوزه بیان کرد: در خصوص اثبات امامت و شیوه اثبات صرفا قرآنی و بدون استفاده از حتی یک روایت از ائمه اطهار(ع) کارهای خوبی از سوی مرحوم آیت‎الله‏‎ فاضل لنکرانی انجام شده است که متاسفانه بازخورد رسانه‎ای در جهان اسلام نداشته است.

وی با بیان این‌که «یکی از عرصه‌های تحقیقی بسیار مهم در زمینه قرآن، ترجمه آیات الهی است که باید با دقت، ظرافت و جامعیت انجام شود» گفت: یک مترجم صرفا کسی نیست که عربی می‏‌داند و یا عالم حوزه است، بلکه باید اشراف کاملی به زبان عربی داشته باشد و همچنین مطالعات خود را در زمینه ترجمه قرآن منحصر به یک یا دو کتاب لغت و تفسیر نکند و همه تفاسیر را ببیند.

فاضل لنکرانی گفت: یکی از مهمترین کارهایی که باید در زمینه قرآنی در کشور انجام شود، جهانی کردن پژوهش‎های قرآنی است.

وی اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از کتب و پژوهش‎های فاخر حوزوی ما در کتابخانه‎های حوزه قم باقی می‏‌ماند و از این شهر خارج نمی‏‌شود و حتی حوزه علمیه نجف نیز از این پژوهش‎های فاخر در قم بی‏‌خبر است و بسیاری از پژوهش‏‌ها به رصد آنان نمی‎رسد.

انتهای پیام

کد N74912