ایران و سوریه محورهای اصلی پنجاهمین نشست امنیتی مونیخ

ایران,کنفرانس امنیتی مونیخ

برلین - ایرنا - رییس کنفرانس امنیتی مونیخ در تشریح برنامه های پنجاهمین دوره برگزاری این نشست امنیتی و جشن نیم قرن فعالیت مستمر این اجلاس، از بحران سوریه، موضوع هسته ای ایران و توافق ژنو و همچنین مسئله امنیت اینترنتی به عنوان اصلی ترین محورهای نشست پنجاهم نام برد.

به گزارش ایرنا،ˈوولفگانگ ایشینگرˈ روز چهارشنبه در مونیخ،حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس مونیخ را قطعی خواند و افزود: در این نشست سه روزه در مجموع 20 رییس دولت و بیش از 50 وزیر امورخارجه و دفاع از کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا و روسیه حضور خواهند داشت.

ایشینگر از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد،آندرس فوک راسموسن دبیرکل ناتو،هرمان فون رمپوی رییس اتحادیه اروپا،خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپایی و کاترین اشتون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپایی به عنوان مقام های بین المللی شرکت کننده در پنجاهمین نشست بین المللی مونیخ نام برد.

به گفته رییس کنفرانس امنیتی مونیخ، وزیران امورخارجه، دفاع و کشور سه نماینده دولت آنگلا مرکل در این نشست بین المللی خواهند بود و این اجلاس برای اولین بار به مناسبت نیم قرن فعالیت مداوم روز شنبه یکم فوریه (12 بهمن) از سوی یوآخیم گاوک رییس جمهوری آلمان به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان و صاحبنظران سیاسی، با توجه به حضور هیات عالیرتبه آمریکایی در آلمان به خاطر حضور در نشست امنیتی مونیخ، موضوع جاسوسی گسترده اینترنتی آمریکایی ها از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و شنود غیرقانونی مکالمات تلفنی سران اروپایی بویژه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، این مساله یکی از موضوعات مهم قابل بحث در دیدارهای حاشیه ای مقام های دو کشور خواهد بود و جان کری و ویلیام هیگ وزیران امور خارجه و دفاع آمریکا باید به سوالات متعددی در این زمینه پاسخ دهند.

اروپام/2051** 1701 ** 1514
کد N74857