تحولات آسیا/

رئیس جمهور اندونزی سفرش به داووس را لغو کرد/ تاکید دهلی نو بر حل سیاسی بحران سوریه

آسیا اقیانوسیه

تاکید پکن بر لزوم اجرای طرح تقویت مشارکت چین-بلاروس، لغو سفر رئیس جمهور اندونزی به داووس و تاکید دهلی نو بر حل سیاسی بحران سوریه از جمله خبرهای مربوط به قاره آسیا به شمار می روند.

چین

به نوشته شینهوا، شی جینپینگ رئیس‌ جمهوری چین در دیدار با میخائیل میاسنیکوویچ نخست وزیر بلاروس در پکن متعهد به تقویت روابط دوجانبه شد و بر لزوم اجرای طرح تقویت مشارکت چین-بلاروس و همکاریهای دو کشور در زمینه مسائل منطقه و بین المللی تاکید کرد.

میاسنیکوویچ نیز ضمن استقبال از اظهارات رئیس جمهوری چین در زمینه گسترش همکاریها بر حمایت بلاروس از چین در زمینه مسائل مهم مربوط به حق حاکمیت و تمامیت ارضی تاکید کرد.

سریلانکا

خبرگزاری هند نیز از بازداشت 25 ماهیگیر این کشور و توقیف شش قایق آنها از سوی نیروی دریایی سریلانکا به خاطر ورود به حریم دریایی این کشور خبر داد.

بازداشت ماهیگیران هندی درحالیست که این موضوع باعث تنش میان دو کشور شده است و همچنان 240 ماهیگیر هندی و 160 ماهیگیر سریلانکایی به خاطر نقض حریم آبی دو کشور در بازداشت به سر می برند.

اندونزی

خبرگزاری فرانسه نیز از لغو سفر سوسیلو بامبانگ یودهویونو رئیس جمهور اندونزی به داووس سوئیس برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در پی آوارگی دهها هزار نفر به خاطر جاری شدن سیل در این کشور و به منظور نظارت بر مناطق سیل زده اندونزی خبر داد.

پیشتر نیز رسانه های پاکستانی از لغو سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به داووس در پی انفجار تروریستی روز یکشنبه در مسیر کاروان امنیتی خبر داده بودند.

هند

خبرگزاری پی تی آی هند نیز گزارش داد دهلی نو بر حل و فصل سیاسی بحران سوریه با حضور تمام طرفین درگیر در این نشست تاکید کرده و گزینه نظامی را رد کرده است.

روزنامه نیوز نیز با اشاره به تظاهرات امروز چهارشنبه مردم کشمیر در سالروز کشتار پنجاه نفر در سال 1990 میلادی در منطقه گوکدل سرینگر گزارش داد که تظاهرات کنندگان خواستار شناسایی و مجازات عاملان این حادثه شدند.

نیوز در ادامه با اشاره به شرکت اعضای سازمانهای غیر دولتی حقوق بشری در جریان اعتراضات از بازداشت شماری از این افراد خبر داد که در اعتراض به کشته شدن 50 نفر و زخمی شدن 250 فرد دیگر در جریان عملیات ارتش در 24 سال گذشته به خیابانها آمده بودند.

کشمیر منطقه مورد مناقشه دو دهلی نو و اسلام آباد است و تاکنون تلاش نه چندان جدی مجامع بین المللی برای حل و فصل این اختلاف مرزی بین دوطرف به نتیجه ای منجر نشده است.

ارتش پاکستان، ارتش هند را متهم کرده که در منطقه کشمیر از "خط کنترل" که کشمیر آزاد و تحت کنترل هند را از هم جدا می کند، عبور کرده و در این بازرسی با ارتش پاکستان درگیر شده است.