یک مقام حزبی ترکیه: ارسال تسلیحات برای معارضان سوری به منظور مقابله با کردها است

سوریه

آنکارا - ایرنا - ˈ صلاح الدین دمیرتاش ˈ رهبر حزب ˈ صلح و دمکراسی ˈ ارسال تسلیحات به گروه های افراطی و معارضان سوری از سوی دولت ترکیه را برای مقابله با کردهای سوری دانست.

حزب صلح و دمکراسی از هواداران بسیاری در استان های کردنشین ترکیه برخوردار است و هم اکنون این حزب 30 نماینده در مجلس ملی ترکیه دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، دمیرتاش در نشست نمایندگان این حزب در مجلس ملی ترکیه در سخنانی با اشاره به کشف چندین تریلر حامل سلاح و مهمات برای معارضان سوری در مرز ترکیه و سوریه گفت :دولت ترکیه در پی کشف این محموله های سلاح عنوان کرده است که این تریلرها حامل کمکهای انسان دوستانه برای ترکمن های سوریه بوده است.

وی افزود : اگر محموله های این تریلرها کمکهای انسان دوستانه برای مردم ترکمن سوریه بود ،دولت ترکیه این امر را جهت تبلیغات حزب حاکم از شبکه های مختلف تلویزیونی پخش می کرد نه اینکه این تریلرها از مسیرهای مخفی عازم سوریه شوند.

دمیرتاش در ادامه گفت : تمامی جهان می دانند که این سلاح ها برای کمک به گروه های افراطی در سوریه ارسال شده است و وظیفه سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه جمع آوری اطلاعات است نه ارسال سلاح و مهمات برای گروه های افراطی در سوریه .

رهبر حزب صلح و دمکراسی ترکیه افزود : دولت اردوغان دولت سوریه را به سرکوب مردم این کشور متهم می کند در حالی که خود سلاح و مهمات برای گروه القاعده ارسال می کند که مردم سوریه را سرکوب کند.

وی تصریح کرد: دولت ترکیه اقدام به حمایت تسلیحاتی از گروه های افراطی در سراسر مرز این کشور و سوریه کرده است ، این حمایت در راستای مبارزه با دولت سوریه صورت نمی گیرد بلکه به علت هراس از قدرت یافتن کردهای سوریه است.

رسانه های جمعی ترکیه روز یکشنبه گذشته از توقیف سه دستگاه تریلر به ظن حمل سلاح و مهمات به سوریه در استان ˈآداناˈ در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه خبر دادند.

بر پایه این گزارش ، نیروهای ژاندارمری منطقه با متوقف کردن سه تریلر یاد شده آنها را مورد بازرسی قرار دادند.

پلیس ترکیه هفته گذشته نیز دو دستگاه اتوبوس حامل مهمات را در استان آدانا در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه توقیف کرد که در این ارتباط 8 تن دستگیر شدند.

در ماه های اخیر تاکنون چندین محموله تسلیحاتی در مرزهای ترکیه و سوریه توقیف شده است.

خاورم ** 230 *1446
کد N74562