دوویلپن : موفقیت ژنو 2 در دستان روسیه است

سیاسی

وزیر امور خارجه اسبق فرانسه که پس از مخالفت با حمله آمریکا به عراق در سال 2003 به شخصیتی برجسته بدل شد، معتقد است که موفقیت و کامیابی در کنفرانس صلح ژنو 2 درباره سوریه در دستان مسکو است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دومینیک دوویلپن، وزیر امور خارجه اسبق فرانسه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری راشاتودی گفت: معتقدم که فرصت برای یک راه‌حل سیاسی به شدت به روسیه بستگی دارد و به کیفیت همکاری میان آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه وابسته است.

وی افزود: روسیه اقدامات مهمی انجام داد. من بر این باورم که خلع سلاح شیمیایی دولت دمشق یک گام مهم است. اما ما نباید تنها از نتیجه حاصل از این مذاکرات راضی شویم. ما نیازمند یک سازش سیاسی هستیم. این راهی است که روسیه نقش مهمی در آن ایفا می‌کند. ما باید بر اوضاع و کمک‌های بشردوستانه تمرکز کنیم. کشتار را متوقف کنیم. آتش‌بس اعلام کنیم حتی اگر به صورت موقتی باشد.

وزیر امور خارجه اسبق فرانسه همچنین گفت: من معتقدم که مذاکرات میان روسیه و آمریکا از اهمیت زیادی برخوردار است. فکر می‌کنم که ما باید به این ایده که کشتار را متوقف کنیم و به یک راه حل سیاسی دست یابیم، تمرکز کنیم. ما نباید به مشکلات حول بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تمرکز کنیم. مساله این نیست که چه کسی باید بر سوریه حکمرانی کند بلکه مساله مهم و اصلی چگونگی توقف کشتارهاست.

وی افزود: ما به حضور مخالفان سوری در ژنو 2 نیاز د اریم چرا که بدون حضور طرفین نمی‌توان تصمیم‌گیری کرد. مشکل بعدی وجود اختلاف میان مخالفان است. مخالفان سیاسی و افراطیون با یکدیگر درگیر هستند. من بر این باورم که باید به مخالفان سیاسی احترام گذاشت، به آن‌ها میدان داد و افراطیون و تمام افراد و گروه‌ها برگرد القاعده را از میدان به در کرد. ما باید مخالفان سیاسی را برای مذاکرات و سازش ترغیب کنیم. یک فرستاده برای مخالفان سیاسی سوری اعزام و به آن‌ها تاکید کرد که کشتارها را متوقف کنند و به سازش سیاسی دست یابد.

دوویلپن تصریح کرد که کشورهای غربی رویکرد مشابهی در قبال مخالفان میانه‌روی سوری دارند اما پاریس این گونه نیست.

دوویلپن گفت: آنچه که اهمیت دارد، سازش است. ما شاید رویکرد متفاوتی در قبال مخالفان سوری داشته باشیم اما هدف یکسانی داریم و آن برقراری و دستیابی به یک سازش سیاسی است.

انتهای پیام

کد N74525