جان کری: بشار اسد جایی در دولت انتقالی سوریه نخواهد داشت

جان کری

مونترو (سوئیس) - ایرنا – وزیر امورخارجه آمریکا با تاکید بر ضرورت تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه گفت: آنچه مسلم است این که بشار اسد جایی در دولت انتقالی سوریه نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، جان کری که جزو اولین سخنرانان نشست ژنو2 بود که امروز -چهارشنبه - آغاز شد، اظهارداشت: فقط یک گزینه برای حل بحران سوریه وجود دارد و آن هم تشکیل یک دولت انتقالی از طریق مذاکره و گفت و گو است.

جان کری تاکید کرد: تشکیل دولت انتقالی یعنی این که کسی باید در راس آن قرار بگیرد که هر دو طرف آن را قبول داشته باشند بنابراین بشاراسد عضوی از دولت انتقالی در سوریه نخواهد بود.

وزیرامورخارجه آمریکا نشست ژنو 2 را آغاز یک دوره جدید از مذاکرات سخت دانست و گفت: این یک آزمون برای همه ما شرکت کنندگان در این کنفرانس است که از روند صلح در سوریه حمایت کنیم و برای رهایی مردم سوریه از درد و رنجی که آنان را آزار می دهد تلاش کنیم.

وی مدعی شد رویدادهای سوریه از سه سال پیش به طور صلح آمیز و با حرکت اعتراضی بچه مدرسه ای ها برای ایجاد اصلاحات و تغییرات در آن کشور آغاز شد اما دولت این اعتراض صلح آمیز را با دستگیری این دانش آموزان پاسخ داد و زمانی که والدین این دانش آموزان به دستگیری فرزندانشان اعتراض کردند دولت با خشونت بیشتری با آنان برخورد کرد و تعداد زیادی از آنها کشته شدند.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: دولت اسد از همان ابتدا با استفاده از زور به اعتراض های صلح آمیز پاسخ داد و از آن زمان تاکنون هزاران نفر در سوریه با استفاده از سلاح های گوناگون از جمله سلاح هایی که مخالفان به آنها دسترسی ندارند کشته شده اند و هنوز هم رقم دقیقی از تعداد بالای قربانیان در سوریه در دسترس نیست.

جان کری گفت: عدم ثبات در کشورهای همسایه سوریه و نیز فرار میلیون ها سوری از خانه هایشان و پناه بردن به کشورهای دیگر از دیگر تبعات بحران سوریه است.

وی مدعی شد که دولت سوریه مسوول تشدید و تقویت تروریسم در این کشور شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا اظهارداشت: کنفرانس ژنو2 باید در مسیر تهیه یک نقشه راه برای ایجاد دولت انتقالی در سوریه حرکت کند.

در نشست ژنو 2 که در سطح وزیران و معاونان وزیر امور خارجه نزدیک به 40 کشور جهان، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیران کل اتحادیه عرب و سازمان همکاری های اسلامی و نیز ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه برگزار می شود، قرار است راه حلی برای بحران سوریه و ایجاد صلح در این کشور اتخاذ شود.

سیام(3)**1723**9132 ** 1418
کد N74385