کاهش تحریم ها علیه ایران، نتایج مثبتی برای ترکیه، چین و هندوستان دارد

تحریم

آنکارا- ایرنا- کاهش تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط گروه 1+5 بر کشورهای ترکیه، چین و هندوستان که منابع انرژی خود را از این کشور تامین می کنند نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

به گزارش ایرنا ، روزنامه رادیکال چاپ ترکیه امروز - چهارشنبه - در مطلبی نوشت کاهش این تحریم ها حداقل 15 میلیارد دلار تاثیر مثبت بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

روزنامه رادیکال با اشاره به اینکه تا پیش از آغاز تحریم ها علیه ایران ، ترکیه بخش اعظم نیازهای نفتی خود را از ایران تامین می کرد نوشت : واردات نفت خام ترکیه از ایران با آغاز تحریم ها علیه این کشور نیز کاهش یافت و کاهش تحریم ها بر صادرات ، حمل و نفت ، بیمه نفت صادراتی و نیز صادرات سنگ های گرانبهای ایران تاثیر مثبت گذاشته و ایران امکان وصول درآمدهای نفت صادراتی خود را خواهد داشت.

به نوشته این روزنامه ، کاهش محدودیت حمل و نقل و بیمه کشتی های حامل نفت ایران موجب تسهیل صادرات نفت این کشور به کشورهایی همانند هندوستان خواهد شد .

رادیکال با اشاره به اینکه صادرات نفت ایران به علت تحریم های اعمال شده کاهش یافته است، می نویسد : ترکیه در بین کشورهای جهان از جمله کشورهایی بود که بیشترین تاثیر را از تحریم های ایران متحمل شد و با کاهش تحریم ها علیه این کشور پیش بینی می شود که حجم تجارت ایران و ترکیه افزایش و در اجرای طرحهای بزرگ همانند طرح احداث خط لوله انتقال گاز از ایران به ترکیه تسریع شود.

براساس توافق هسته ایران و گروه 1+5 در ژنو ، اجرای کاهش تحریم ها علیه تهران از هفته جاری آغاز شد.

خاورم**2012** 230 **1515
کد N74193