صربستان رسما مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد

صربستان رسما مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا و تبدیل شدن به بیست و نهمین کشور این اتحادیه را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هیاتی از مقام‌های صربستان به ریاست ایویکا داجیچ، نخست‌وزیر این کشور به مقام‌ها و وزیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک پیوسته تا مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کنند.

نخست‌وزیر صربستان گفت: این یک روز تاریخی برای کشور و احتمالا از با اهمیت‌ترین رخدادها از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

انتظار می‌رود که این مذاکرات آخرین دور برای پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا باشد چرا که این کشور چندین سال است که قوانین و موسسات خود را با هنجارهای اتحادیه اروپا سازگار کرده است.

استفن فول، کمیسیونر توسعه اتحادیه اروپا گفت: چالش‌های زیادی وجود دارد و نیاز داریم که سخت تلاش کنیم.

صربستان در شرق اروپا در سال 2009 و در زمانی که اتحادیه اروپا با بحران فزاینده مالی مواجه بود، درخواست پیوستن به این اتحادیه را ارائه کرد. اما توافق برای عادی‌سازی روابط با کوزوو تحت میانجی‌گری اتحادیه اروپا در آوریل سال گذشته میلادی، کلید اصلی در آغاز مذاکرات الحاق به این اتحادیه محسوب می‌شود.

کمیسیونر توسعه اتحادیه اروپا گفت: صربستان باید به تعهدات خود در عادی‌سازی روابط با کوزوو پایبند بماند.

مایکل داونپورت، سفیر اتحادیه اروپا در صربستان گفت: صربستان در سه یا چهار سال گذشته به توفیقاتی دست یافته و اقدامات موثری را برای پیوستن به اتحادیه اروپا انجام داده است.

کوزوو در سال 2008 استقلال خود را از صربستان اعلام کرد که با محکومیت صربستان همراه بود. البته این اعلام استقلال یک طرفه از سوی پنج کشور عضو اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نشده است.

صربستان با جمعیتی 7.1 میلیون نفری، امیدوار است که آغاز مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا باعث بهبود شرایط اقتصادی این کشور شود که از بیکاری فزاینده و افزایش کسری بودجه رنج می‌برد.

انتهای پیام

کد N74104