ژنرال های آمریکایی خواهان تعطیلی زندان گوانتانامو شدند

ژنرال بازنشسته آمریکایی

تهران-ایرنا- گروهی از افسران ارشد بازنشسته ارتش آمریکا ازˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری این کشور خواستند که به روند انتقال بازداشت شدگان زندان گوانتانامو سرعت ببخشد و به وعده خود برای تعطیلی این زندان عمل کند.

به گزارش روزچهارشنبه ایرنا به نقل ازخبرگزاری فرانسه، این ژنرال ها که شمار آنان به 30 تن می رسد در نامه ای خطاب به اوباما که سازمان ˈنخست حقوق بشرˈ منتشر کرد، فعالیت زندان گوانتانامو را مغایر منافع آمریکا دانستند و تصریح کردند که وجود این مرکز، امنیت و مواضع امریکا را در زمینه حقوق بشر و حاکمیت قانون تحت الشعاع قرار می دهد.

امضاء کنندگان نامه که شامل ژنرالˈچارلز کرولاکˈ فرمانده سابق تفنگداران دریایی، ژنرال ˈمریل مک پیکˈ فرمانده سابق کارکنان نیروی هوایی و ژنرال بازنشسته ˈژوزف هوآرˈ ریاست سابق فرماندهی مرکزی نظامی نیروهای آمریکا درمنطقه خاورمیانه هستند، افرادی می باشند که پنج سال پیش در دفتر رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید شاهد امضای فرمان اجرا نشده بسته شدن زندان گوانتانامو از سوی باراک اوباما بودند.

افسران ارشد بازنشسته آمریکایی همچنین نگرانی خود را از گزارش های قبلی در خصوص شکنجه بازداشت شدگان در زندان گوانتانامو توسط سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) ابراز کردند.

براساس این گزارش، زندان بدنام گوانتانامو که پس از حملات 11سپتامبر فعالیت خود را در خلیجی در کوبا آغاز کرد ابتدا 779 زندانی را در خود جا داد و هم اکنون نیز 155نفر همچنان در پشت میله های آن قرار دارند که 78 تن از آنها تبعه یمن و 55 نفر دیگر نیز مبرا و آماده ترخیص شدن هستند.

مترجمام **1302** 1064
کد N74063