جان کری :

اسد نباید در دوره انتقالی حضور داشته باشد/مذاکره و دولت انتقالی راه پایان بحران است

آمریکا اروپا

وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود در مراسم آغازین کنفرانس ژنو2، حضور شورشیان سوری در این کنفرانس را اقدامی شجاعانه خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره انگلیسی، "جان کری" در این سخنان همچنین از اقدامات روسیه در برگزاری این کنفرانس تشکر کرد.

جان کری در ادامه به حضور افراد مختلف در میان شورشیان سوری از جمله نوجوانان و کودکان اشاره کرد و مدعی شد که دولت سوریه در ابتدای بحران، تظاهرات مسالمت آمیز را سرکوب کرده است.

کری در ادامه اعلام کرد که از طریق مذاکره و روی کار آمدن دولت انتقالی که در برگیرنده همه طرف های درگیر بوده و از حمایت مردم برخوردار باشد می تواند بحران سوریه را پایان داد. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، نباید در دولت انتقالی سوریه حضور داشته باشد.

جان کری همچنین به گسترش تروریسم در منطقه در نتیجه بحران سوریه نیز اشاره کرد، اما نقش اصلی حامیان گروههای تروریستی از جمله آمریکا، عربستان، ترکیه، قطر و فرانسه در این زمینه را نادیده گرفت.

کری در پایان گفت : در این اتاق همه بازیگران مهم حضور دارند، افرادی که از گروه های مختلف حمایت می کنند، اینجا هستند و ما تلاش می کنیم که به راه حل برسیم.