مذاکرات روسای جمهور و وزیران خارجه روسیه و آمریکا درباره سوریه و ایران

ایران در جهان

روسای جمهور و وزیران خارجه روسیه و آمریکا پیش از آغاز کنفرانس ژنو 2 در مورد سوریه و ایران به گفتگو پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "باراک اوباما" و "ولادیمیر پوتین" شب گذشته به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند. مهمتین بخش از گفتگوی تلفنی روسای جمهور آمریکا و روسیه به کنفرانس ژنو2 و موضوع سوریه اختصاص داشت.

این کنفرانس از لحظاتی قبل در شهر مونترو سوئیس با هدف یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه آغاز شده است.

به نوشته برخی رسانه ها، پوتین و اوباما علاوه بر موضوع سوریه، در مورد اجرای توافقنامه هسته ای ژنو، که ازتاریخ 20 ژانویه آغاز شده نیز رایزنی کردند.

علاوه بر گفتگوی تلفنی اوباما و پوتین، "جان کری" و "سرگئی لاوروف" وزیران خارجه آمریکا و روسیه نیز با حضور "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل، نشستی سه جانبه را در سوئیس برگزار کردند.

مهمترین محور گفتگوهای این سه نفر نیز موضوع کنفرانس ژنو 2 بوده است.

گفتوهای روسای جمهور و وزیران خارجه آمریکا و روسیه در حالی انجام شد که روز گذشته، مقامات روس انتقادهای تندی را به دلیل مخالفت آمریکا و دیگر کشورهای غربی با حضور ایران در کنفرانس ژنو2 مطرح کرده بودند.

یک شنبه شب "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد که از ایران دعوت کرده تا در کنفرانس ژنو۲ شرکت کند، اما این اقدام موجب شد تا کشورهای غربی که در طول سه سال گذشته به طور مرتب از شورشیان سوری و گروههای تروریستی حمایت کرده اند با حضور ایران مخالفت کرده و پیش شرط هایی را برای حضور نمایندگان تهران در ژنو۲ تعیین کنند.مخالفت ایران با قبول پیش شرط موجب شد تا مخالفان سوری به سازمان ملل شش ساعت مهلت بدهند تا دعوت از ایران را برای حضور در کنفرانس ژنو۲ پس بگیرد و سرانجام بان کی مون تسلیم این فشارها شد.