فرمانده سابق ناتو: گسترش درگیری‌ها، خاورمیانه را تبدیل به اروپای قرن 16 و 17 می‌کند

سیاسی

فرمانده ارشد سابق ناتو در خصوص گسترش درگیری‌های فرقه‌ای در خاورمیانه هشدار داده و گفت که این اتفاق ممکن است همچون چیزی که در قرن 16 و 17 میلادی در اروپا رخ داد، در خاورمیانه به وقوع بپیوندد.

فرمانده ارشد سابق ناتو در خصوص گسترش درگیری‌های فرقه‌ای در خاورمیانه هشدار داده و گفت که این اتفاق ممکن است همچون چیزی که در قرن 16 و 17 میلادی در اروپا رخ داد، در خاورمیانه به وقوع بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری استارز اند استریپس، جیمز استاوریدیس، فرمانده ارشد سابق ناتو که سال گذشته میلادی بازنشسته شد، عنوان کرد: هرچند که اکنون سوریه و عراق در باتلاق درگیریی‌های داخلی فرو رفته‌اند اما کشورهای دیگر منطقه همچون لبنان نیز می‌توانند بر این مجموعه اضافه شوند که حتی برای اروپا نیز تهدیدی امنیتی محسوب می‌شود.

استاوریدیس با اشاره به درگیری‌های فرقه‌ای قرون 16 و 17 در اروپای مرکزی و غربی که بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها رخ داده و به مرگ میلیون‌ها تن انجامید، گفت: اکنون نیز درگیری‌های خاورمیانه می‌تواند به همان ترتیب پیش رود. در حال حاضر در هر دو کشور عراق و سوریه، مبارزان سنی در تلاش برای شکست دادن دولتی شیعه هستند.

استاوریدیس در حالی این اظهارات را مطرح کرد که دولت اسلامی عراق و شام که به القاعده مرتبط است، در حال حاضر به منبع اصلی تروریسم در عراق و سوریه تبدیل شده و به دنبال تشکیل یک کشور اسلامی است.

طبق آمارهای دولت عراق، حداقل هشت هزار و 868 عراقی در سال 2013 در اثر حملات و انفجارهای تروریستی کشته شدند. علاوه بر این طبق آمار و ارقام ارائه شده توسط سازمان ملل، از آغاز درگیری‌های سوریه تاکنون، 130 هزار تن کشته و حدود 3 / 2 میلیون نفر آواره شده‌اند.

در حال حاضر نیز بیشترین درگیری‌ها بین دولت اسلامی عراق و شام و مبارزان سنی میانه‌رو تر در جریان است که به گزارش موسسه حقوق بشر ناظر بر سوریه در لندن، از آغاز ژانویه تاکنون 700 کشته داشته است.

در عراق نیز همچنان مرکز شهر فلوجه در اختیار این گروه تروریستی است. معاون وزیر کشور عراق روز دوشنبه در ادعایی عجیب گفت که مبارزان القاعده تسلیحات سنگین کافی برای حمله به بغداد را نیز در اختیار دارند.

استاوریدیس گفت علاوه بر اینکه ناآرامی‌های عراق و سوریه می‌تواند به دیگر کشورهای خاورمیانه سرایت کند، وجود خود این درگیری‌ نیز باعث بروز اختلاف گسترده بین کشورهای منطقه و جهت گیری آن‌ها شده‌ است.

استاوریدیس که سابقه حضور در افغانستان، لیبی و سومالی را دارد گفت که این ناآرامی‌ها به پناهندگی مردم خاورمیانه به اروپا ختم شده که می‌تواند خطرناک باشد. طبق آمار سازمان ملل حدود 600 / 11 پناهنده سوری در سال 2013 از ترکیه وارد بلغارستان شدند. همچنین اعضای آمریکایی و اروپایی القاعده ممکن است پس از بازگشت به کشورشان خطر آفرین باشند.

انتهای پیام

کد N73930