امیرعبداللهیان: نشست ژنو2 یک نمایش سیاسی است

تشیع پیکر دیپلمات ایرانی

تهران-ایرنا- حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه گفت: نشست ژنو 2 یک نمایش سیاسی است که به نتیجه گیری موثری نخواهد رسید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این مقام ارشد وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر دیپلمات شهید «ابوالقاسم اسدی» در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه اهمیت دارد نقش تاثیرگذار و فعال ایران در حل بحران سوریه است .

وی با بیان که تصور ما این است که نشست ژنو 2 به نتیجه گیری موثری نخواهد رسید و نیازمند جلسات متعدد دیگری است، تصریح کرد: نقش ایران در تحولات سوریه با قوت، منطق، سازندگی و نگاه به حقوق مردم این کشور دنبال می شود.

وی اظهار داشت: آنچه بیش از همه می تواند راه حل بحران سوریه باشد راه حل های «سوری- سوری» است که می تواند آینده این کشور را تعیین کند.***هفته آینده جلسه مشترکی بین هیات اعزامی ایران با یمنی ها برگزار می شود

امیرعبداللهیان درباره اقدامات وزارت خارجه پس از ترور ابوالقاسم اسدی در یمن گفت: علاوه براینکه بعد از این حمله تروریستی، تماس های مستقیمی در سطح مقامات سیاسی و امنیتی انجام شد، هیاتی نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران به یمن اعزام شد تا به صورت مشترک و دقیق تر به بررسی جزئیات حادثه و شناسایی عوامل آن بپردازد.

معاون وزیر خارجه اظهار داشت: هفته آینده جلسه مشترک و مهمی بین تیم یمنی و هیات اعزامی ایرانی تشکیل خواهد شد تا در پی آن اقدامات ضروری برای شناسایی و مجازات عاملان این حادثه انجام شود.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه تاکید کرد: انتظار داریم دولت یمن مسوولانه تر نسبت به جان دیپلمات های ایرانی عمل کند و چنانچه یمن نسبت به مسوولیت خود براساس کنوانسیون های بین المللی درباره حفظ جان دیپلمات های ایرانی کوتاهی کند، تصمیم مناسب دیگری را اتخاذ خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت نور احمد نیکبخت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن نیز گفت: شرایط منطقه حساس است و متاسفانه گروههای تکفیری و تروریستی با حمایت برخی طرف های خارجی اقداماتی برای ناامن کردن منطقه و هدف قرار دادن اهداف دیپلماتیک انجام داده اند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد که با توجه به اتفاقات اخیرتدابیرلازم امنیتی و حفاظتی بیشتری برای حفاظت از جان دیپلمات های ایرانی در این کشورها اندیشیده شده است.***دبیرکل سازمان ملل تحت فشار آمریکا دعوت خود را پس گرفت

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه درباره دعوت ایران برای شرکت در نشست ژنو2 و پس گرفتن این دعوت گفت: اقدام دبیرکل برای دعوت رسمی از ایران در راستای حسن نیت و وظایف دبیرکل انجام شد اما از آنجا که آمریکا تصور می کند با اقدامات یک جانبه و اعمال فشار می تواند بحران سوریه را به نحو مطلوب و در راستای منافع آمریکا حل و فصل کند، فشار غیرقابل و فراوانی به دبیرکل وارد کرد تا یا ایران در اجلاس شرکت نکند و یا اگر شرکت می کند، شرایط غیرمنطقی و تحمیلی آنها را بپذیرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران صراحتا اعلام کرد که بدون هیچ پیش شرطی حاضر به شرکت دراین جلسه است.

وی اضافه کرد: ایران معتقد است که مردم سوریه باید خودشان درباره سرنوشت شان تصمیم بگیرند و نشست ژنو2 راهکاری سیاسی است اما دیگران نمی توانند از بیرون برای آینده مردم این کشور تصمیم بگیرند.

وی تصریح کرد: اگر اتخاذ تصمیم از بیرون، رفتاری واقعی و منطقی بود، امروز افغانستان و بسیاری از حوزه های منطقه خاورمیانه نباید اینگونه در وضعیت ناامنی قرار می گرفتند.

به گزارش ایرنا، مراسم تشییع پیکر دیپلمات ایرانی صبح امروز با حضور جمع کثیری از مسوولان ،دیپلمات ها و معاونان وزیرامورخارجه برگزار شد.

پیکر شهید «ابوالقاسم اسدی» که هفته گذشته به خاطر حمله نیروهای تروریستی درصنعا به شهادت رسیده بود، در قطعه شهدای بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

سیام(3)9173**1572
کد N73826